Na Filozofskom fakultetu organizovan program posvećen djelu velikog grčkog književnika Nikosa Kazancakisa

06.11.2025. 18:00
0
IZVOR: srna.rs

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu danas je organizovan program posvećen djelu velikog grčkog književnika Nikosa Kazancakisa.

Jorgos Stasinakis, osnivač i predsjednik Međunarodnog društva prijatelja Nikosa Kazancakisa, rekao je danas na Palama da je djelo ovog velikog grčkog književnika univerzalno i aktuelno i danas.

- Veliko mi je zadovoljstvo što prvi put boravim u Republici Srpskoj, na Palama. Nisam došao iz turističkih već kulturoloških i prosvjetnih razloga, sa željom da predstavim život i djelo Kazancakisa studentima i profesorima - izjavio je Stasinakis novinarima.

On je zahvalio domaćinima za gostoprimstvo, te izrazio nadu da će biti još ovakvih susreta i predavanja u budućnosti.

Dekan Filozofskog fakulteta Pale Vladan Bartula podsjetio je da je Kazancakis veliko ime ne samo Grčke nego i evrpske književnosti, te da se izučava u nastavnim programima Fakulteta.

On je dodao da postoji dugogodišnja saradnja sa Međunarodnim društvom prijatelja Nikosa Kazancakisa.

Bartula je rekao da je Stasinakisa održao predavanje za 30 grčkih studenata koji studiraju na Medicinskom fakultetu u Foči, ali i studentima Filozofskog fakulteta.

U okviru programa prikazan je dokumentarni film "Slobodan sam", u produkciji Muzeja Nikosa Kazancakisa.

Događaju je prisustvovao i ambasador Grčke u BiH Joana Eftimijadu.

Program pod nazivom "Upoznavanje sa djelom i mišlju Nikosa Kazancakisa" organizovao je Filozofski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu u saradnji sa Međunarodnim društvom prijatelja Nikosa Kazancakisa iz Ženeve i Centrom za helenske studije Filozofskog fakulteta.

Komentari 0
Povezane vijesti
Na Filozofskom fakultetu obilježene tri decenije studijskog programa Srpski jezik i književnost Na Filozofskom fakultetu obilježene tri decenije studijskog programa Srpski jezik i književnost
Predavanje na temu „Dječija književnost u službi vaspitanja“ na Filozofskom fakultetu Predavanje na temu „Dječija književnost u službi vaspitanja“ na Filozofskom fakultetu
U srijedu književno veče sa Neletom Karajlićem na Palama U srijedu književno veče sa Neletom Karajlićem na Palama
Najčitanije
  • Dan kada je okean progutao „nepotopivi“ Titanik
    18m
    3
  • Osveštani temelji budućeg Hrama Svetih apostola Petra i Pavla u Podromaniji
    15h 16m
    0
  • Sutra isplata mjesečnog boračkog dodatka i naknada korisnicima socijalnih davanja
    19h 49m
    0
  • "Vaskršnje radosti" okupile najmlađe sugrađane (FOTO)
    20h 45m
    0
  • Osumnjičeni za ubistvo u sarajevskom naselju Dobrinja predati tužilaštvu
    16h 16m
    0