Republički pedagoški zavod Republike Srpske, uz podršku resornog ministarstva i Kabineta predsjednice RS, a u saradnji sa sedam srednjih škola iz hercegovačke i sarajevsko-romanijske regije organizovao je danas Smotru stvaralaštva učenika na temu „Kultura sjećanja i pamćenja“. U jednočasovnom programu učenici su se na emotivan način prisjetili nevino stradalih srpskih civila za vrijeme i posle Drugog svjetskog rata.
Recitalom „Pamćenje je moja osveta zaboravu“ učenici Srednjoškolskog centra „Pero Slijepčević“ iz Gacka na dirljiv način oživjeli su sjećanje na pretke koji su stradali u Drugom svjetskom ratu. Profesorice Srpskog jezika i književnosti Darinka Ivanišević i Anđelina Nikčević sa učenicima su pripremile recital koji je nastao od učeničkih eseja koji su rezultat promišljanja potomaka stradalih.
Foto:Jadran Trebinje/Aleksandar Milićević
- Iz eseja smo izvukli samo potresne scene, koje opominju, podsjećaju i liječe rane koje stoje nezaliječene decenijama i koje nas vraćaju na ono što moramo činiti da bismo njegujući kulturu sjećanja i pamćenja konačno upalili svijeću koju smo davno trebali upaliti za naše stradale – rekla je Anđelina Nikčević.
Profesor Srpskog jezika i kniževnosti u SŠC „28. juni“ iz Istočnog Sarajeva, Dragana Mandrapa svjedočenje svoje osamdesetšestogodišnje majke, čiji su majka i brat i sestra stradali u zloglasnom logoru Jasenovac, pretočila u monodramu „Velenka Brstinova“.
- Smatram da cijela priča o stradnju Srba u Drugom svjetskom ratu ne može ostati nečije individualno osjećanje. Nego, imam potrebu da upravo u ime moje porodice govorim koliko je to hercegovačko selo Glušci stradalo i kakva se strašna tragedija tamo desila. Ličnu priču svoje majke sam pretočila u monodramu “Ja sam Velenka Brstinova” i to je samo mali dio svjedočanstva koji sam dobila od moje majke- kazala je Mandrapa.
Monodramu “Ja sam Velenka Brstinova” je u trebinjskom kulturnom centru izvela učenica Ana Puhalo.
- Na meni je velika odgovornost i čast da imam priliku da govorim na ovu temu, da budem dio cijelog ovog projekta, da oživim sjećanja na stadale i ljude koji su mi ukazali povjerenje učinim ponosnim- rekla je Ana.
Foto:Jadran Trebinje/Aleksandar Milićević
Trebinjski gimnazijalci su u okviru Dana sjećanja snimili dokumentarni film „Vlado“ koji je i danas prikazan kao primjer dobre prakse. Veselinka Kulaš, pofesorica Srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji „Jovan Dučić“ rekla je novinarima da su škole od RPZ dobile apsolutnu slobodu u načinu obrađivanja ove tematike.
- Ideja za sve ovo potekla je od Republičkog pedagoškog zavoda, a mi smo je da tako kažem, jedva dočekali. Ostavljena nam je potuna sloboda na koji način ćemo raditi, odlučili smo se za malo drugačiji pristup, a to je film „Vlado“- rekla je profesor Veselinka Kulaš.
Na časovima praktične nastave učenici „Centra srednjih škola“ iz Trebinja došli su na ideju da se uključe u ovaj projekat. Naime, oni su snimili film pod nazivom „Ne zaboravi me“ koji nas vodi u obilazak jama u Hercegovini uz želju da se ovi obilasci uvrste u plan i program izleta srednjih škola. Film je nastao u saradnji sa profesoricom Majom Čečur, a podršku su im pružile i profesorice Snežana Grbić i Valentina Sušić.
- Obilazili smo te jame i snimili dokumentarni film "Ne zaboravi me" kako bismo ukazali na značaj da se te jame obilaze. Poenta obilježavanja Dana sjećanja i jeste da se ne zaboravi, jer ako zaboravimo istoriju onda nam se ona ponavlja- kazala je Maja Čečur.
U današnjoj Smotri povodom Dana sjećanja učestvovali su i Muzička škola iz Trebinja koja svake godine organizuje priredbu na temu „Stradanja Srba u NDH“ , a danas su se predstavili pjesmama „Sloboda“ i „Koliko snage humska zemlja ima“ , kao i SŠC „Golub Kureš“ iz Bileće. Bilećki srednjoškolci, u saradnji sa profesoricama Tanjom Bubreško, Radom Batinić i Jelenom Mihić govorili su o stradalnicima koji su stradali u Korićkoj jami u junu 1941. godine.