Gaze je komadić zemlje dugačak 41 i širok samo 10 kilometara, ali ovaj uski pojas teritorije uz Sredozemno more poprište je jednog od najkomplikovanijih i najkrvavijih sukoba u istoriji svijeta.
Najnoviji sukob između Izraela i Hamasa posljednji je u nizu ratova u sukobu koji traje već više od 100 godina, a čiji korijeni se zapravo protežu vijekovima (pa i milenijumima) unazad.
Suština problema leži u činjenici da istu teritoriju kao svoju prapostojbinu doživljavaju i Palestinci i Jevreji, a jedan od glavnih “kamena spoticanja” i razlog mnogobrojnih sukoba je i Pojas Gaze.
Ako ste se pitali šta je to, gdje se nalazi i zašto je toliko važan - evo odgovora…
Gdje je i šta je Gaza?
Pojas Gaze je 41 kilometar dugačka i 10 kilometara široka teritorija na Bliskom istoku. Na sjeveru i istoku okružuje je Izrael, na jugu se graniči sa Egiptom, a izlaz na zapad joj je Sredozemno more.
Ovo je manji i teritorijalno izdvojeni dio djelimično priznate države Palestine (veći dio je Zapadna obala) i dom je za oko 2 miliona ljudi (mada neki navode i brojku od 3 miliona). Sa ovolikim brojem stanovnika na teritoriji od samo 360 kvadratnih kilometara, riječ je o jednom je od najgušće naseljenih područja na svijetu.
Ne postoji kopneni ni vodeni put koji povezuje dva dijela Palestine. Vazdušni prostor, morski prilaz, kao i sve granične prelaze, osim onog sa Egiptom, kontroliše Izrael. Većinu stanovništva čine Palestinci koji zbog visokih standarda koje zahtjeva Izrael uglavnom ne mogu da napuste ovu teritoriju. Riječ je faktički o potpuno izolovanoj i zatvorenoj enklavi.
Bez prirodnih resursa, u Pojasu Gaze veći dio stanovništva nema svakodnevni pristup čistoj vodi. Vlada nestašica goriva i struje. Nezaposlenost pogađa polovinu stanovništva, a više od dvije trećine zavisi od humanitarne pomoći.
Čije je sve (bila) Gaza?
Arheolozi su potvrdili da je teritorija koju danas znamo kao Pojas Gaze bila kontinuirano naseljena više od 5 hiljada godina. Na nalazištu Tel es-Sakan, otkrivenom 1998. pronađeni su ostaci utvrđenog kanaanskog grada koji datira od 3.200 do 2.000 godina prije nove ere.
Gaza je bila pod asirskom, vavilonskom i rimskom dominacijom, a najduže se zadržalo Tursko carstvo koje je gospodarilo tom teritorijom sve do svog raspada 1918. godine.
Nakon toga, Gaza je bila pod britanskom kontrolom pod mandatom Lige naroda i to stanje je potrajalo sve do 1948. Te godine osniva se država Izrael, Velika Britanija se povlači, a nakon Arapsko-izraelskog rata, Gaza je okupirao Egipat. U tom periodu formirano su i izbejglički kampovi u koje su došli Palestinci protjerani sa teritorije na kojoj je stvoren Izrael.
Egipatska vojska držala je Pojas Gaze sve do tzv. Šestodnevnog rata 1967. godine kada Izrael okupira ovu teritoriju. To stanje je, uz povećano naseljavanje Jevreja i nekoliko krvavih sukoba, potrajalo sve do 1994. kada u Oslu predstavnici Izraela i Palestine postužu dogovor po kom Izrael dozvoljava stvaranje palestinske autonomne vlasti (kako u Pojasu Gaze, tako i u Zapadnoj obali).
Izrael se 2005. godine potpuno povukao iz Pojasa Gaze, iako je nastavio da kontroliše cjelokupno okruženje kao i promet robe, useljavanje i iseljavanje.
Za sve ovo vrijeme, u Pojasu Gaze jačaju ekstremno islamističke organizacije. Od 2007. vlast nad Gazom drži Hamas - islamistička i fundamentalistička organizacija koju najveći broj zapadnih zemalja smatra terorističkom organizacijom koja za krajnji cilj ima da uništi državu Izrael i koja je bila u sukobu i sa palestinskom vlašću u Zapadnoj obali.
Izrael je od tada pojačao blokadu Gaze, od 2008. do 2021. četiri puta je napadao, a duž čitave granice sagrađen je visok zid sa dosta brisanog prostora da bi se spriječili upadi terorista. Najnoviji napad Hamasa koji je izazvao novi sukob posljednji je u nizu sukoba koji od tada s vremena na vrijeme izbijaju u tom području.
Kratka hronologija događaja u 20. vijeku
Do 1918. - Turska uprava
Od 1918. do 1948. - Britanska uprava
Od 1948. do 1967. - Egipatska okupacija
Od 1967. do 1994. - Izraelska uprava
Od 1994. do 2005. - povlačenje Izraela iz Pojasa Gaze
Od 2007. - na vlasti je Hamas