Šta piše u nacrtu zakona koji vraća himnu "Bože pravde"

21.06.2024. 11:29
0
IZVOR: nezavisne.com

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na prestojećoj sjednici razmatraće Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne na način da se u upotrebu vrate himna Bože pravde i grb Nemanjića.

U Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i hitme koji je predložio Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske navodi se: "Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe".

Podsjećanja radi, grb Nemanjića i himna Bože pravde u Republici Srpskoj bili su upotrebi sve do 2007. godine kada ih je osporio Ustavni sud BiH. Nedugo nakon toga, kako bi ispunila odluku Ustavnog suda BIH, Republika Srpska usvojila je novu himnu "Moja Republika", a grb Nemanjića je zamijenjen amblemom.

Komentari 0
Povezane vijesti
Usvojena ostavka premijera Save Minića Usvojena ostavka premijera Save Minića
Sutra posebna sjednica Narodne skupštine Sutra posebna sjednica Narodne skupštine
Usvojena zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru u Srpskoj Usvojena zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru u Srpskoj
Najčitanije
  • Osvajanje Sokolović kolonije (Dvanaest žigosanih, priča prva)
    20h 38m
    19
  • Priča Moma Kapora za sve koji cijeli život nešto čekaju
    7h 42m
    53
  • Kako je nastajalo Istočno Sarajevo (II dio)
    10h 45m
    3
  • Podizanje Hilandara iz pepela: Godišnjica požara i velika obnova nemanjićke zadužbine (VIDEO)
    11h 15m
    54
  • Registracija vozila ponovo poskupljuje
    9h 16m
    0