Šta sve žene trpe da bi sačuvale posao ?

28.12.2019. 12:42
0
IZVOR: Srpska.info

Kad je riječ o radnim pravima,  žene u BiH su na udaru diskriminacije u svim segmentima: od oglasa za zapošljavanje, do zakidanja na platama i prepreka u napredovanju, pokazalo je regionalno istraživanje iz 2018. o diskriminaciji na tržištu rada.

Dragana Dardić, izvršna direktorka Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, organizacije koja je, u okviru regionalnog projekta „Osnaživanje organizacija civilnog društva za borbu protiv diskriminacije i unapređivanje ženskih radnih prava“, bila zadužena za analizu stanja u BiH, kaže da su rezultati zabrinjavajući.

– U oglasima za zapošljavanje poslodavci otvoreno traže “mlade radnice prijatnog izgleda”, što je najočiglednija diskriminacija. Potom se u intervjuima za posao ženama postavljaju pitanja o bračnom statusu, planiranju porodice, trudnoći. Kada se zaposle mnoge žene trpe najgrublje oblike diskriminacije, dobijaju manju platu za isti rad u odnosu na muške kolege, daju im se otkazi zbog trudnoće, a prisutno je i seksualno uznemiravanje i mobing – kaže Dardićeva.

Istraživanje u BiH, koje je finansirala Evropska unija, obuhvatilo je analizu pravnog okvira, te analizu odgovora dobi­jenih u više od 100 institucija, kao i intervjue sa žrtvama diskriminacije i onlajn anketu.

Slika

Istraživanje je pokazalo da u BiH, osim što su diskiminisane i izložene mobingu i seksualnom nasilju, žene radnice ne mogu da računaju da će institucije stati na njihovu stranu. Praksa je pokazala da se inspekcije proglašavaju nenadležnima za mobing i da sve nezadovoljne radnike i radnice upućuju na sud, a sudovi su spori, neefikasni i nerijetko na strani moćnijih.

– U BiH nije uspostavljen povjerljiv i bezbjedan sistem za podnošenje žalbi u vezi s diskriminacijom na osnovu pola i seksualnim uznemiravanjem na radnom mjestu. Istraživanje je pokazalo da se podaci o diskriminaciji na radnom mjestu ne evidenti­raju, da ne postoji sudska praksa procesuiranja slučajeva diskriminacije, te da je pravni okvir koji uređuje diskriminaciju na osnovu pola u oblasti rada i zapošljavanja u BiH fragmentiran i nekonzistentan. Sudski postupci su ekstremno dugi, finansijski i mentalno iscrpljujući, pa mnoge žene odustaju od bitke za pravdu – zaključuje Dragana Dardić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Dokazano da žene čuju bolje od muškaraca Dokazano da žene čuju bolje od muškaraca
Šta otkrivaju statistički podaci o kretanju plata u posljednjih pet godina? Šta otkrivaju statistički podaci o kretanju plata u posljednjih pet godina?
S kojim zanimanjima stanovnici Srpske najkraće, a s kojim najduže čekaju na zaposlenje? S kojim zanimanjima stanovnici Srpske najkraće, a s kojim najduže čekaju na zaposlenje?
Najčitanije
  • Borbe u Podrinju - Zvornik, Šekovići 1992.
    15h 51m
    8
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    6h 10m
    1
  • Opština Istočno Novo Sarajevo: U aprilu niz aktivnosti pomoći građanima
    12h 54m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    8h 21m
    6
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    11h 58m
    1