Кад је ријеч о радним правима, жене у БиХ су на удару дискриминације у свим сегментима: од огласа за запошљавање, до закидања на платама и препрека у напредовању, показало је регионално истраживање из 2018. о дискриминацији на тржишту рада.
Драгана Дардић, извршна директорка Хелсиншког парламента грађана Бањалука, организације која је, у оквиру регионалног пројекта „Оснаживање организација цивилног друштва за борбу против дискриминације и унапређивање женских радних права“, била задужена за анализу стања у БиХ, каже да су резултати забрињавајући.
– У огласима за запошљавање послодавци отворено траже “младе раднице пријатног изгледа”, што је најочигледнија дискриминација. Потом се у интервјуима за посао женама постављају питања о брачном статусу, планирању породице, трудноћи. Када се запосле многе жене трпе најгрубље облике дискриминације, добијају мању плату за исти рад у односу на мушке колеге, дају им се откази због трудноће, а присутно је и сексуално узнемиравање и мобинг – каже Дардићева.
Истраживање у БиХ, које је финансирала Европска унија, обухватило је анализу правног оквира, те анализу одговора добијених у више од 100 институција, као и интервјуе са жртвама дискриминације и онлајн анкету.
Истраживање је показало да у БиХ, осим што су дискиминисане и изложене мобингу и сексуалном насиљу, жене раднице не могу да рачунају да ће институције стати на њихову страну. Пракса је показала да се инспекције проглашавају ненадлежнима за мобинг и да све незадовољне раднике и раднице упућују на суд, а судови су спори, неефикасни и неријетко на страни моћнијих.
– У БиХ није успостављен повјерљив и безбједан систем за подношење жалби у вези с дискриминацијом на основу пола и сексуалним узнемиравањем на радном мјесту. Истраживање је показало да се подаци о дискриминацији на радном мјесту не евидентирају, да не постоји судска пракса процесуирања случајева дискриминације, те да је правни оквир који уређује дискриминацију на основу пола у области рада и запошљавања у БиХ фрагментиран и неконзистентан. Судски поступци су екстремно дуги, финансијски и ментално исцрпљујући, па многе жене одустају од битке за правду – закључује Драгана Дардић.