Stara srpska pravoslavna crkva Svetih arhangela Mihaila i Gavrila na Baščaršiji u Sarajevu proslavila je krsnu slavu – Aranđelovdan u prisustvu velikog broja vjernika, a Svetu arhijerejsku liturgiju je služio Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom.
Mitropolit Hrizostom je u besjedi istakao da Sveti arhangel Mihailo brani, čuva i štiti ovaj hram, ali i sve vjernike koji se ovdje mole Bogu.
- Neka je srećan danas veliki praznik i krsna slava ovoga drevnog hrama koji nas podsjeća na veliku borbu našeg srpskog naroda u Sarajevu koji je izdržao sve vijekove progona, od dolaska Osmanlija do današeg dana. Hram je ostao jedna tvrđava, utvrđenje koje nas uvijek sabira - istakao je mitropolit Hrizostom.
Vladika Hrizostom je ukazao i na stradanje srpskog naroda u posljednjem ratu u Sarajevu, koji je ipak opstao, zahvaljujući zaštiti, okrilju i molitvama Svetog arhangela Mihaila.
- Uloga Svetog arhangela Mihaila je da nas podržava, hrabri, jača i brani od svih vidljivih i nevidljivih neprijatelja. Neka je srećna krsna slava ovom hramu, ali i svima nama koji dolazimo ovdje - naveo je mitropolit Hrizostom obraćajući se vjernicima.
Nadežda Gudelj, rođena u Sarajevu, izrazila je posebno zadovoljstvo što joj je ukazana čast da bude kum slave Stare srpske pravoslavne crkve u Sarajevu.
- Ova naša svetinja u Sarajevu odoljela je vijekovima mnogim nedaćama, lomovima i istorijskim promjenama, ali je sačuvala pravoslavlje - navela je Gudeljeva.
Ona je dodala da sada živi u Beogradu, te da je sticajem okolnosti, kao i mnogi Srbi, morala da napusti Sarajevo.
- Napustila sam Sarajevo veoma teško, svoje ognjište, grobove svojih predaka. Danas sam srećna i ponosna što opet mogu doći u grad u kojem sam rođena. Ovo je velika duševna satisfakcija. Nikada neću dozvoliti da zaboravim Sarajevo, jer je to moj grad - rekla je Gudeljeva novinarima.
Stara pravoslavna crkva na Baščaršiji najstariji je sakralni objekat u Sarajevu i okolini i predstavlja najbogatiji i najvažniji kulturno-istorijski spomenik od prvorazrednog značaja za opštu kulturnu baštinu.