Stari i djeca u BiH bez dostojanstvenog života

05.02.2021. 11:28
0
IZVOR: Srpska.info

Ovo su podaci koje je Direkcija za ekonomsko planiranje pripremila za Savjet ministara BiH i objavila ih u Izvještaju o socijalnoj uključenosti.

Pozivajući se na posljednja istraživanja Agencije za statistiku BiH, najsiromašniji su stariji od 65 godina i djeca do 15 godina. Tako stopa relativnog siromaštva starijih od 65 godina iznosi 20 odsto, dok je udio djece koja žive u domaćinstvima koja su relativno siromašna 18,7 odsto. Najnižu stopu siromaštva ima radno sposobno stanovnštvo, starosna grupa 35-64 godine.

Relativno siromaštvo mjeri odnos između onih koji najmanje troše sa ostalim domaćinstvima u Bosni i Hercegovini.

Sve do nedavno, termin “siromaštvo” primjenjivao se u značenju nedovoljnosti prihoda za nabavku minimalne korpe roba i usluga. Danas se uzima da je siromaštvo stanje kada nedostaju osnovne mogućnosti za dostojanstven život.

Prepoznatljivo je da se, kako ocjenjuju u DEP, siromaštvo manifestuje na razne načine, među kojima su nedostatak prihoda i sredstava dostatnih da se osigura održiva egzistencija, glad i neuhranjenost, slabo zdravlje, ograničena ili nikakva dostupnost obrazovanju i ostalim osnovnim uslugama, povećana smrtnost, uključujući smrtnost od bolesti, te beskućništvo i neadekvatni stambeni uslovi, nesigurno okruženje, društvena diskriminacija i izolacija.

– Neučestvovanje u odlučivanju i u građanskom, društvenom i kulturnom životu zajednice takođe su bitne karakteristike negacije ljudskih prava. Multidimenzionalnost siromaštva kao pojave omogućava nam da o njemu razmišljamo kao o stanju koje karakterišu trajna ili hronična uskraćenost resursa, sposobnosti, mogućnosti izbora, sigurnosti i moći koji su potrebni za adekvatan životni standard i ostvarenje drugih građanskih, ekonomskih, političkih, kulturnih i socijalnih prava – podsjećaju u DEP.

Kažu da Agenda 2030 od svojih 17 postavljenih ciljeva ima dva koja se direktno odnose na smanjenje siromaštva i iskorjenjivanje gladi u svijetu.

Siromaštvo u BiH najčešće se mjeri indikatorima vezanim za potrošnju koji se dobijaju na osnovu Ankete o potrošnji domaćinstva.

Prema statusu zaposlenja nosioca domaćinstva, u najvećem riziku od siromaštva su domaćinstva u kojima je nosilac domaćinstva nesposoban za rad (38,5 odsto), a najmanja je kada je nosilac domaćinstva zaposlen (11,6) odsto.

U DEP posebno ističu to da se stope relativnog siromaštva u BiH značajno razlikuju za gradsko (12,2 odsto) i negradsko stanovništvo (20,2 odsto).

Iako se relativno siromaštvo smanjilo, naglašavaju u DEP, to ne znači da je došlo do pada apsolutnog siromaštva. Relativno siromaštvo mjeri odnos između onih koji najmanje troše sa ostalim domaćinstvima u Bosni i Hercegovini. Tako da smanjenje stope relativnog siromaštva može značiti da su najsiromašniji poboljšali položaj u odnosu na bogate, a može značiti i da su bogati pogoršali svoj položaj u odnosu na siromašne a da se stvarno stanje siromašnih nije promijenilo.

Posmatrajući gradska i negradska domaćinstva, potrošnja je dosta slična a najznačajnija razlika vidljiva je u potrošnji za stanovanje gdje gradska domaćinstva imaju veću prosječnu potrošnju. U BiH većina domaćinstava živi u vlastitoj stambenoj jedinici. Ipak oni se susreću sa brojnim problemima vezanim za tu stambenu jedinicu.

Problemi su posebno vidljivi između siromašnih i nesiromašnih porodica. Problemi sa stambenom jedinicom su dobiveni na osnovu Ankete o potrošnji domaćinstava, i odražavaju subjektivan stav nosioca domaćinstva. Tako npr. trećina siromašnih domaćinstava se susreće sa problemom vlage u zidovima odnosno temeljima, a 12,3 odsto nesiromašnih domaćinstava se susreće sa istim problemom. Nesiromašna domaćinstva bilježe veće probleme samo sa zagađenjem, a problemi sa bukom bilježe neznatne razlike.

Komentari 0
Povezane vijesti
Pogledajte šta bi radnici još mogli da kupe kad bi minimalac bio povećan za 150 KM Pogledajte šta bi radnici još mogli da kupe kad bi minimalac bio povećan za 150 KM
Prosječna plata 1.412 KM, sindikalna korpa 2.625 KM Prosječna plata 1.412 KM, sindikalna korpa 2.625 KM
Rusija četvrta ekonomija na svijetu Rusija četvrta ekonomija na svijetu
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    19h 43m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    18h 7m
    1
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    4h 5m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    16h 59m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    15h 31m
    2