Stefanova "Mediteranska priča na Romaniji"

03.09.2020. 11:35
2
IZVOR: Srna

Dvadesetsedmogodišnji Stefan Jolović uzgaja par stotina primjeraka ukrasnog mediteranskog bilja na oko 700 metara kvadratnih u svom dvorištu u Sokocu i sanjari da napravi botaničku baštu, koja bi bila dio turističke ponude ove opštine.

Za sada je, kako kaže, jedini Romanijac kojem je hobi uzgoj rijetkog mediteranskog i tropskog bilja, po čemu se može svrstati u velike ljubitelje pejzažne hortikulture.

-Svoje dvorište sam nazvao `Mediteranska priča na Romaniji` jer su u njemu uglavnom zastupljene ukrasne biljke iz toplih krajeva, koje se veoma rijeko mogu naći na ovakvim planinskim visoravnima- navodi Jolović.

Stefan sa ponosom ističe da već 10 godina njeguje palmu sa Kanarskih ostrva, koju u vrijeme niske temperature čuva u podrumu prijatelja.

Druga velika palma u njegovom dvorištu je vašingtonija robusta /Washingtonia robusta/ izrasla je iz sjemenke koju mu je prijatelj donio iz Egipta, baš kao i sadnicu banane.

Stablo banane, kaže, već tri godine siječe na pola metra od zemlje, a potom prekriva hrpom sijena i agri-folijom da bi u proljeće opet krenuli listovi.

Stefan u dvorištu ima nekoliko agava, od kojih se pravi tekila, te oleander, kameliju, magnoliju, tekomu, bugenviliju /bogumilu/, ricinus, grm hortenzije, kaktuse koje je nabavio u Španiji i palmu visoku žumaru, koja opstaje i na minus 14 stepeni Celzujusovih.

-Imam par stotina vrsta rijetkog, uglavnom mediteranskog i tropskog ukrasnog bilja i samo u manjem krugu, uz sto u dvorištu, njegujem oko 10 vrsta rijetkog egzotičnog cvijeća- ističe Stefan za Srnu.

Slika

On navodi da ga u ovom poslu vodi samo ljubav prema biljkama, da uživa u njihovom orezivanju i raduje se svakom novom malom životu u pupoljcima i izdancima.

Za sada, kaže, samo poklanja ukrasne biljke prijateljima i od svog hobija nema nikave zarade.

Jolović je ponosan i na tri vrste vinove loze koje prekrivaju krov garaže, potpuno štite balkon na porodičnoj kući i prave nadstrešnicu nad stolom u dvorištu.

-Sa ove loze grožđe beremo krajem septembra i proizvedemo i do 40 litara domaće rakije loze- napominje on.

Stefan radi kao sudski izvršilac u Osnovnom sudu i privodi kraju studije prava, a hobi kojim se bavi je naslijedio od djeda Milada Gazije, uz kojeg je učio da sređuje dvorište, te presađuje i njeguje cvijeće.

Jolović bi, kako kaže, volio da ima veliki staklenik ili botaničku baštu, da se bavi uređivanjem dvorišta po želji vlasnika jer je u proteklih desetak godina naučio mnogo.

Ipak, potrebna mu je pomoć opštine i nekog od ministarstva u Vladi Republike Srpske kako bi od njegove ljubavi prema bilju mogla imati koristi cjelokupna zajednica.

Priznaje da na Sokocu ima mnogo lijepo ukrašenih dvorišta, ali tvrdi da ni u jednom nema ovoliko egzotičnih i rijetkih vrsta koje uspijevaju samo u krajevima sa blagom klimom.

Nedavno je Stefan dobio prvu nagradu za najuređenije dvorište na konkursu Turističke organizacije opštine Sokolac za svoju "Mediteransku priču na Romaniji", što ga je dadatno ohrabrilo da nastavi dalje.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    ja 04.09.2020. 12:55
    Divan je tekst, ali vam fale fotografije kako bi upotpunile ovu lijepu priču.
  • Generic placeholder image
    mira 04.09.2020. 08:20
    Svaka čast momku, samo treba krenuti i nešto raditi.
Povezane vijesti
Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu
Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije
Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona
Najčitanije
  • Sarajlije „okupirale“ Istočno Novo Sarajevo, trgovci imali pune ruke posla (FOTO)
    10h 47m
    0
  • Povlače se novčanice od 10,20,50 i 100 KM: Šta trebate znati
    12h 34m
    0
  • Raste cijena prasića u Srpskoj
    17h 30m
    0
  • Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu
    18h 50m
    0
  • Detalji tragedije u Kninu: Bomba usmrtila mladića (25), među povrijeđenima i maloljetnica
    20h 0m
    0