Sutra obilježavanje dana nestalih Srba Sarajevsko-romanijske regije

21.04.2025. 17:54
2
IZVOR: katera.news

Dan nestalih lica srpske nacionalnosti Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije biće obilježen sutra, na Vaskršnji utorak, u Istočnom Sarajevu.

Obilježavanje organizuje Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo čiji članovi će u 11.00 časova posjetiti Spomen-kosturnicu u Miljevićima.

U toj organizaciji su naveli da zbog vaskršnjih praznika neće biti služen parastos, kao i da zbog procjene bezbjednosnog rizika neće biti organizovan odlazak u Sarajevo, na lokaciju Velikog parka, gdje su 22. aprila 1992. godine zvjerski ubijena osmorica pripadnika Vojske Republike Srpske.

Dan nestalih lica srpske nacionalnosti na području Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije obilježava se 22. aprila na dan kada su 1992. godine ubijena osmorica pripadnika JNA, što je bilo prvo masovno ubistvo Srba u Sarajevu u proteklom ratu.

U Velikom parku su ubijeni Milivoje Lalović, Đorđe Bjelica, Zoran Marković, Dragomir Đerić, Stevan Đoković, Vlajko Golubović, Nedeljko Vujičić i Miladin Vukmanović.

Za njihovo ubistvo optuženi su komandant Specijalne jedinice MUP-a takozvane RBiH Dragan Vikić, te Jusuf Pušina, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić, ali ih je Sud BiH oslobodio optužbi.

U Spomen-kosturnici u Miljevićima u Istočnom Sarajevu trenutno ima 225 sanduka sa posmrtnim ostacima neidentifikovanih lica.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Xx 22.04.2025. 05:50
    Nisu oni nevini,nisu vozili humanitarnu pomoć nego pucali iz pama po Dobrinji...
  • Generic placeholder image
    Krle 21.04.2025. 19:27
    Uz duzno postovanje nevinim zrtvama, jedna ispravka, nije Stevan Đoković, nego ĐOKANOVIĆ!
Povezane vijesti
Održana projekcija filma „Vanbračna putovanja“ u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo Održana projekcija filma „Vanbračna putovanja“ u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo
Ulična trka „Atletist 5K“ biće održana 5. septembra u Istočnom Sarajevu Ulična trka „Atletist 5K“ biće održana 5. septembra u Istočnom Sarajevu
Srebrna plaketa Grada Istočno Sarajevo za profesoricu Enelu Regoje Srebrna plaketa Grada Istočno Sarajevo za profesoricu Enelu Regoje
Najčitanije
  • Teatar u sarajevskih Srba
    1h 42m
    38
  • Katerini prijedlozi knjiga za ovu sedmicu
    20h 48m
    0
  • Marko Dobrojević, veliki srpski dobrotvor: Dobar čovjek na dobrom glasu
    9h 48m
    2
  • Prije 84 godine oslobođeno 353 d‌jece iz Jastrebarskog
    9h 58m
    0
  • Još jedna osoba osumnjičena za pokušaj ubistva u Istočnom Novom Sarajevu
    1h 10m
    0