Iz Srebrenice i Bratunca sutra se organizuju tradicionalna poklonička pješačenja na ktitorsku slavu Svetog cara Uroša Srpskog i liturgiju u srednjovjekovnom Manastiru Svete Trojice u Sasama, izgrađenom 1242. godine.
Vjernici i članovi Srpskog kulturno-prosvjetnog društva "Sveti despot Stefan Lazarević" iz Srebrenice će kreuti u 6.00 časova od Crkve Svetog Arhangela Mihaila na pravoslavnom groblju u Srebrenici.
U isto vrijeme, nakon molitve za srećan put, krenuće članovi Svetosavske omladinske zajednice i drugi vjernici iz porte Crkve Uspenja Presvete Bogorodice iz Bratunca prema 15 kilometara udaljenom srednjovjekovnom manastiru u Sasama kod Srebrenice.
Ovo je 12. godina da se iz Srebrenice pješači 15 kilometara dugom dionicom preko Zalazja i pored rudnika olova i cinka u Sasama na ktitorsku slavu manastira Sase.
Hodočasnici će na Zalazju, kod spomen-obilježja Srbima iz ovog sela, nastradalim u dva posljednja rata odati počast ubijenim i poginulim i prislužiti svijeće.
Kolona hodočasnika, koja kreće iz Bratunca, proći će kroz sela Pobrđe, Voljevicu i Bjelovac, odati počast na mjestu pogibije grupe srpskih boraca u Biljači, da bi se kod rudnika u Sasama sastali sa srebreničkim hodočasnicima i zajedno prepješačili posljednja dva kilometra do manastira.
Pokloničko pješačenje iz Bratunca tradicionalno organizuje Svetosavska omladinska zajednica u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvom iz ovog mjesta. U manastiru će u 10.00 časova prisustvovati Svetoj arhijerejskoj liturgiji, a potom u 12.00 časova i slavskom obredu. Za one koji poste biće omogućeno pričešćivanje.
Povratak je organizovan autobusima.
Interesovanje za pokloničko putovanje, posebno mladih, iskazano je i ove, kao i prethodnih godina kada je više od stotinu učesnika kretalo iz Srebrenice i toliko iz Bratunca prema srednjovjekovnom Manastiru u Sasama, koji je bio duhovno središte srpskog naroda kroz vijekove, čak i kada je bio porušen.
Manastir Sase izgrađen je 23 godine nakon dobijanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve i 10 godina nakon uspostavljanja Mitropolije u Srebrenici, čije je sjedište jedno vrijeme bilo u ovom manastiru u kojem je, prema legendi, stolovao i Sveti despot Stefan Lazarević.