Sutra praznik Svete Tekle

06.10.2024. 08:15
0
IZVOR: srna.rs

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslaviće sutra praznik Svete prvomučenice Tekle Ravnoapostolne.

U Staroj pravoslavnoj crkvi Svetog Arhangela Mihaila u Sarajevu čuva se dio svetih moštiju Svete Tekle - njena desna ruka.

Prema tradiciji, u ovoj crkvi u Sarajevu na taj dan osveštava se voda blagosiljanjem rukom svetiteljke i obavlja litija oko hrama tokom koje se nose mošti Svete Tekle.

Sveta Tekla živjela je u vrijeme apostola Pavla i bila mu pomoćnica u propovijedanju Jevanđelja Hristovog. To Jevanđelje i propovijedanje utvrdila je mučeničkom smrću i zato se naziva prvomučenica, ali i ravnoapostolna, jer je bila pomoćnica apostola Pavla.

Dio svetih moštiju Svete Tekle nalazi i u manastiru Svete Trojice kod Pljevalja. Desnu ruku prvomučenice Tekle donio je iz Antiohije u Srbiju prvi srpski arhiepiskop Sveti Sava 1233. godine, a patrijarh srpski Arsenije Četvrti Jovanović ju je 1733. godine poklonio Staroj pravoslavnoj crkvi u Sarajevu.

Njenu svetu desnicu mitropolit sarajevski Sava Kosanović odnio je 1873. godine u Rusiju gdje je za nju izrađena biserna rukavica sa narukvicom.

Komentari 0
Povezane vijesti
Mitropolit Hrizostom služi na praznik Svete Tekle u Staroj crkvi na Baščaršiji Mitropolit Hrizostom služi na praznik Svete Tekle u Staroj crkvi na Baščaršiji
Danas praznik Svete Tekle Danas praznik Svete Tekle
Danas praznik Svete Tekle Danas praznik Svete Tekle
Najčitanije
  • Pronađena droga kod lica iz Istočnog Novog Sarajeva
    18h 29m
    0
  • Pale: Konačna rang – lista studenata kojima će biti dodijeljena stipendija
    16h 39m
    0
  • Novi Katerin kviz opšteg znanja
    8h 48m
    0
  • Sokolac: Sutra humanitarni koncert za stambeno zbrinjavanje oboljelog Željka Rundića
    14h 27m
    0
  • Žepa – bolna, nezacijeljena rana
    15h 36m
    6