Sutra Sveta tri Jerarha

11.02.2025. 08:06
0
IZVOR: srna.rs

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslaviće sutra praznik Sveta tri Jerarha, koji se praznuje zajednički u slavu svetitelja Vasilija Velikog, Grigorija Bogoslova i Jovana Zlatoustog.

Praznik je nastao u 11. vijeku za vrijeme vizantijskog cara Aleksija Komnina, nakon što je rasprava o tome ko je od ova tri svetitelja najveći, koja je prijetila ozbiljnoj podjeli u narodu i Crkvi.

Spor je bio riješen u korist Crkve tako što su se ova tri svetitelja javila evhaitskom episkopu Jovanu rekavši mu: "Mi smo jedno u Boga, kao što vidiš, i ništa u nama nema protivrječno, niti ima među nama prvog ni drugog".

Svetitelji još posavjetovaše episkopa Jovana da im on napiše zajedničku službu i odredi jedan zajednički dan praznika.

Sveta tri Jerarha su kod Srba slave bogoslovskih fakulteta i akademija, osim beogradskog, koji slavi Svetog Savu, a u Grčkoj je ovo nacionalni i školski praznik.

Komentari 0
Povezane vijesti
Mogu li ženska djeca naslijediti krsnu slavu? Mogu li ženska djeca naslijediti krsnu slavu?
Sutra Pokrov Presvete Bogorodice Sutra Pokrov Presvete Bogorodice
Danas Miholjdan Danas Miholjdan
Najčitanije
  • Sjećanje na Dragana Dragovića
    8h 10m
    0
  • Mogu li ženska djeca naslijediti krsnu slavu?
    3h 15m
    19
  • Dio nadležnosti Republike Srpske u oblasti obrazovanja prenosi se na BiH
    20h 39m
    2
  • Miloš i Marija Dimić: Javljanje Bogorodice u Đunisu
    7h 54m
    0
  • „Počeh da čeznem za Beogradom“
    3h 10m
    0