Svjedočenje: "Izvlačili su nas iz vozila i pucali s leđa u noge"

03.05.2025. 19:29
0
IZVOR: srna.rs

Milenko Perić iz Loznice, koji je 1992. godine bio u koloni JNA, koja se povlačila iz Sarajeva, rekao da su imali naređenje da ne pucaju i da idu u mirnoj koloni, a da su ih muslimanske snage izvlačile iz vozila i u njih pucali s leđa.

- Oni su na nas otvorili vatru. To je jedina istina o `braniocima Sarajeva` koji danas slave - poručio je Perić koji učestvuje u obilježavanju 33 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.

Perić je naglasio da su ih izveli iz vozila i pucali mu u noge s leđa, nakon čega jer zarobljen.

- Neka služi na čast nadležnom tužilaštvu koje do dana današnjeg nije procesuiralo nikoga ko je odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici - rekao je Perić novinarima i dodao da redovno dolazi na obilježavanje ovog zločina.

Perić smatra da je vanustavno tužilaštvo odavno trebalo da procesuira one koji su pucali i pobili pripadnike JNA, koji su imali naređenje da ne pucaju i da se u mirnoj koloni izvuku iz Sarajeva.

U Istočnom Sarajvu i na mjestu zločina u Dobrovoljačkoj ulici danas je odata počast ubijenim pripadnicima JNA koje su napale muslimanske paravojne snage dok su se povlačili.

Kolona JNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz Sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.

Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA je napadnuta.

Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje takozvane RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput "Zelenih beretki", "Patriotske lige" i drugih kriminalnih formacija.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra nastavak suđenja za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine Sutra nastavak suđenja za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine
Željko Pantelić svjedočio o torturama nakon zarobljavanja u Dobrovoljačkoj Željko Pantelić svjedočio o torturama nakon zarobljavanja u Dobrovoljačkoj
Nastavak suđenja za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine Nastavak suđenja za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine
Najčitanije
  • Najveći gradovi Srpske izabrali Blanušu
    9h 23m
    0
  • Blanuša pobijedio u Istočnom Sarajevu
    7h 21m
    7
  • Božović: Zvornik grad slučaj kada su izbori u pitanju
    12h 21m
    1
  • Babalj: Ukrali su i ovaj put
    18h 48m
    4
  • Blanuša: Ovi izbori još uvijek nisu završeni
    14h 12m
    0