Svjedočili roditelji djece ubijene na Petrovačkoj cesti

27.06.2025. 17:14
0
IZVOR: RTRS

U nastavku suđenja u odsustvu četvorici hrvatskih ratnih pilota za zločine počinjene u vojno-policiskoj akciji "Oluja" u avgustu 1995. godine, pred Posebnim odjeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu danas su svjedočili roditelji djece koja su poginula kada je pogođena kolona izbjeglica na Petrovačkoj cesti.

 

Optužnicom su obuhvaćena četvorica pripadnika hrvatskog ratnog vazduhoplovstva Vladimir Mikac (67) iz Ptuja, Zdenko Radulj (69) iz Osijeka, Željko Jelenić /69/ iz Pule i Danijel Borović /64/ iz Varaždina, koji nisu dostupni pravosudnim organima Srbije.

Svjedočili su Spase Rajić i Jovanka Vuković čija su djeca, a Vukovićevoj i suprug, poginuli 7. avgusta 1995. godine kada su, kako se sumnja, piloti projektilima gađali iz aviona izbjegličku kolonu.

Oba svjedoka ispričala su da su posmrtne ostatke svoje djece dobili u kesama, te da su kasnije do njih došle priče da možda posmrtni ostaci koje su sahranili nisu njihova djeca, zbog čega su nakon nekoliko godina ekshumirani i tada su odvojene dječije i odrasle kosti.

Rajić je više puta prekidao svjedočenje, plakao i tražio vodu, te ponovio da je tog dana bio u koloni u svom automobilu sa suprugom, dok su njegova djeca 11-godišnja Nevenka i devetogodišnji Žarko bili u kamionu koji je vozio njegov kolega Krstan Vuković.

On je naveo da je u trenutku eksplozije bio nekoliko kilometara ispred mjesta koje je pogođeno, kao i da je, kada je čuo da ima žrtava, otišao do kamiona u čijoj kabini su poginuli Nevenka i Žarko Rajić, Krstan Vuković i njegov 13-godišnji sin Darko Vuković.

Jovanka Vuković je rekla da je ona bila u Banjaluci u bolnici kada su joj suprug i sin stradali na Petrovačkoj cesti i da se zbog toga onesvijesitla, te da je kasnije čula da je Milan Vekić, kolega njenog pokojnog supruga, izvlačio djecu iz zapaljene kabine kamiona, prenio je Tanjug.

Naredno ročište zakazano je za 15. septembar.

Optuženima je na teret stavljeno da su saučesnici u ratnom zločinu protiv civila, kao i da su naredili avionske napade na civilno stanovništvo, što je za posljedicu imalo smrtno stradanje i ranjavanje više civila srpske nacionalnosti i panično bježanje civila prema Srbiji, što je dovelo i do promjene etničkog sastava Hrvatske.

Prema otužnici, Mikac je, postupajući po dobijenom naređenju, naredio Jeleniću avionski napad na izbjegličku kolonu koja se kretala u rejonu u kojem nije bilo nikakvih oružanih sukoba, putem Bosanski Petrovac-Ključ, izvlačeći se iz Hrvatske, sa teritorije Republike Srpske Krajine, sa prostora Dalmacije i Like.

Za sada je identifikovano 13 osoba ubijenih u ovim napadima, među kojima je četvoro djece, kao i 24 ranjene osobe.

Komentari 0
Povezane vijesti
Prelomni dani za Srbe u Leposaviću – „Oluja nas donela na Kosovo i Metohiju, sada nam preti nova!“ Prelomni dani za Srbe u Leposaviću – „Oluja nas donela na Kosovo i Metohiju, sada nam pret...
"Veritas" pozvao građane da se okupe i traže pravdu "Veritas" pozvao građane da se okupe i traže pravdu
Suđenje hrvatskim oficirima za zločine u “Oluji” odgođeno zbog štrajka advokata Suđenje hrvatskim oficirima za zločine u “Oluji” odgođeno zbog štrajka advokata
Najčitanije
  • Gavrilo Princip – Pucanj za slobodu
    12h 24m
    35
  • Gorjela pekara na Mladicama, brzom reakcijom vatrogasaca spriječena veća šteta (FOTO)
    12h 27m
    0
  • Milunka Savić: Velika heroina Velikog rata
    12h 22m
    2
  • Na Elektrotehničkom fakultetu promovisana 32 inženjera i šest mastera elektrotehnike (FOTO)
    8h 4m
    0
  • Božović: Opština Istočna Ilidža neće dozvoliti povećanje cijene vode bez adekvatnog obrazloženja
    5h 48m
    0