Telefoni krivci za gojaznost i loš govor djece

15.05.2023. 12:34
0
IZVOR: glassrpske.com

Sistematski pregledi budućih prvačića privode se kraju širom Srpske, a ljekari kao najčešće probleme koji muče mališane navode gojaznost, oslabljen vid i nedovoljno razvijen govor, što je, kažu, posljedica pretjerane upotrebe telefona i druge moderne tehnologije.

 

Ljekari koji su protekla dva i po mjeseca pregledali stotine mališana ističu da su posljedice odvojenosti od drugara tokom pandemije virusa korona i te kako primjetne. Prvenstveno ističu da je računarska tehnologija ušla u svijet dječijih igara, a igrice su uglavnom zamijenile igrališta te da su mališani za vrijeme pandemije više vremena provodili u zatvorenom prostoru i orijentisani ka tehnologiji, imali manju potrebu za komunikacijom i igrom, koje su neophodne za uspješan rast i razvoj djeteta.

Pedijatar i direktorica ambulante “Dr Keleman” u Banjaluci Slavojka Keleman istakla je da su gojaznost i karijes na zubima među najčešćim problemima djece ovog uzrasta.

- Mališani više vremena treba da provode vani, a što manje pred ekranom telefona i ispred televizora. Imajući u vidu koliko djece ima problema sa kilažom, roditeljima savjetujemo da više pažnje posvete ishrani - kazala je Keleman.

Načelnica Službe porodične medicine Doma zdravlja Bijeljina Bojana Paleksić Dokić istakla je da mališani sa ovog područja godinama najveći problem imaju sa poremećajima u govoru, zbog čega dosta djece bude upućeno logopedu i defektologu.

- Primijetili smo da su ove godine roditelji samoinicijativno djecu više vodili logopedu, prije upisa u školu nego što je to bio slučaj ranijih godina - kazala je Paleksić Dokić.

Dodala je da su kod nešto manjeg broja mališana uočeni problemi sa vidom i motornim sistemom, zbog čega su upućeni fizijatru.

Logoped u banjalučkoj Osnovnoj školi “Aleksa Šantić” Jelena Ljubomirac kazala je za “Glas” da mališani zbog pretjerane upotrebe telefona sve češće imaju problema sa govorom.

- Sve se više susrećemo sa artikulacionim poteškoćama kod djece, odnosno zaostaju u govoru i jeziku te imaju oskudan rječnik, što je uglavnom posljedica kasnog progovaranja, na koje velikim dijelom ima uticaj upotreba mobilnih telefona, ali i genetska predispozicija - istakla je ona.

Dodala je da su sigmatizam i rotacizam najčešći problemi kada je u pitanju artikulacija kod mališana.

- Sigmatizam je nepravilan izgovor glasova: s, z, c, š, ž, č, dž i đ, dok je rotacizam nepravilan izgovor glasa r. Uglavnom to su najčešći problemi kod prvačića - kazala je Ljubomirčeva ističući da se rotacizam toleriše do pete godine.

Prema njenim riječima, u posljednje vrijeme se javlja i razvojna disfazija, čega do prije nekoliko godina uopšte nije bilo.

- Imamo situacija da dijete koje dođe na upis ima razvijen govor, ali nije u potpunosti funkcionalan. Na primjer ne izražava se ispravno tako što ne koristi rod, broj i padež. Zbog toga sa djecom treba raditi od rođenja. Živa komunikacija i živa riječ su važni, a telefone i televizore treba ograničiti - rekla je ona i dodala da nikad nije rano dijete odvesti na konsultacije kod logopeda.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, uz podršku UNICEF-a u BiH, izradilo je drugi program za rani rast i razvoj djece u Srpskoj za period 2022-2028. godina. U tom programu je, između ostalog, naglašeno da su epidemiološke mjere zbog pandemije virusa korona kod mnogih, a naročito kod djece, dovele do produbljenog stresa.

- Nedostatak druženja sa vršnjacima, nedostatak igre, slobodnog kretanja, pojačano konzumiranje društvenih mreža te onlajn nastava faktori su koji mogu da ostave posljedice. U tom periodu primijećen je i porast govorno-jezičkih odstupanja kod djece u odnosu na standardne norme - istakli su u ministarstvu.

Razvojni poremećaji

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ističu da se redovnim i sistematskim pregledima djece detektuju određeni razvojni poremećaji, kao što su u ishrani, neuhranjenost, anemija, lokomotorni aparat, problemi sa vidom, sluhom, govorom i slično. Dodaju da je potrebno kontinuirano pratiti djecu te što ranije započeti otklanjanje razvonih poremećaja.

Piše: Danijela Bajić

Komentari 0
Povezane vijesti
Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina
Počela isplata dodataka za mart Počela isplata dodataka za mart
Najčitanije
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    23h 57m
    0
  • Teška nezgoda u Sarajevu, ima povrijeđenih
    7h 11m
    0
  • Aleksandar Vuković i Lana Bjelica najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2024. godinu
    23h 13m
    0
  • Naš cilj je stabilna i jaka Srpska u okviru dejtonske BiH
    22h 28m
    0
  • Pješak poginuo, vozač pobjegao
    9h 49m
    0