Tihi „spavač“ u mozgu može objasniti zašto žene sporije stare od muškaraca

12.03.2025. 09:06
0
IZVOR: sputnikportal.rs

Nedavna istraživanja su otkrila da prethodno neaktivni Iks hromozomi u ženskom mozgu mogu postati aktivni s godinama, potencijalno utičući na kognitivnu dugovječnost kod žena. Ovaj fenomen, primjećen i kod miševa i kod ljudi, mogao bi da objasni zašto žene doživljavaju sporiji pad kognitivnih sposobnosti i duži životni vijek od muškaraca.

U tipičnom procesu starenja, žene imaju mozak mlađeg izgleda, sa manje kognitivnih deficita u poređenju s muškarcima. Ovi rezultati pokazuju da se tihi Iks hromozom kod žena zapravo ponovo budi kasno u životu, što možda pomaže da se uspori kognitivni pad, objašnjava neurolog Dena Dubal sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF) i jedan od autora studije, koja je objavljena u časopisu „Sajens advansis“.

Iks hromozom predstavlja oko pet procenata ljudskog genoma, ali ostaje nedovoljno proučavan u kontekstu starenja, kažu Dubal i njene kolege sa UCSF-a, koje vodi neuronaučnica Margaret Gadek. Dok ženke sisara nasljeđuju dva Iks hromozoma, obično je samo jedan aktivan u svakoj ćeliji. Međutim, neki geni izbjegavaju inaktivaciju i izgleda da se njihova ekspresija povećava s godinama.

Da bi istražili, autori gore pomenute studije analizirali su moždane ćelije hipokampusa kod ženki miševa, upoređujući dva soja glodara, Mus musculus i M. castaneus. RNK sekvenciranje 40.000 ćelija hipokampusa otkrilo je da je između tri i sedam procenata gena na neaktivnom Iks hromozomu izbjeglo utišavanje, posebno u starijim mozgovima. Najviše su pogođeni neuroni zupčastog vijuga i oligodendrociti, koji su neophodni za pamćenje i neuronsku povezanost.

- Podaci dobijeni u studijama na ljudima potvrdili su ove nalaze. Paralelno s miševima, starije žene su pokazale povećanu ekspresiju PLP1 u parahipokampusu, u poređenju sa starijim muškarcima - rekli su autori studije.

PLP1 gen, koji utiče na izolaciju neurona i signalizaciju, poboljšao je kognitivnu funkciju kada je izražen kod starijih ženki miševa.

Studija biologije specifične za žene je istorijski bila nedovoljno zastupljena u nauci i medicini, ali je važna i brzo se širi, zaključili su autori studije.

Komentari 0
Povezane vijesti
Pomračenje Sunca bilo vidljivo u Evropi Pomračenje Sunca bilo vidljivo u Evropi
Na današnji dan rođen Mladen Sekulović, prvi oskarovac iz Bileće (FOTO) Na današnji dan rođen Mladen Sekulović, prvi oskarovac iz Bileće (FOTO)
Kako je nastala pjesma iz filma "Ko to tamo peva"? Kako je nastala pjesma iz filma "Ko to tamo peva"?
Najčitanije
  • Najbolje ratne fotografije su antiratne (fotografije)
    8h 57m
    1
  • Dan pobjede - osam decenija pobjede nad fašizmom
    10h 46m
    0
  • "Besmrtni puk" marširao ulicama Pala - sjećanje na žrtve fašizma (FOTO)
    5h 36m
    0
  • Ćulum se ne može vratiti u SIPU, pod istragom je
    9h 26m
    0
  • Ruđani trče 250 kilometara do Ostroga, imaju razlog vrijedan divljenja
    8h 46m
    0