Traženje nestalih Srba sa područja Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije i dalje je u zastoju, a organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u Republici Srpskoj pokušaće naći način kako da se taj proces ubrza, kaže zamjenik predsjednika Gradske organizacije porodica zarobljenih boraca i nestalih civila Istočnog Sarajeva Goran Timotija.
On je naveo da, iako ima nekih manjih pomaka, porodice ne mogu biti zadovoljne rezultatima traženja nestalih Srba.
- Pokušaćemo da nađemo modus kako da dođemo do validnih informacija i opipljivih dokaza, do mjesta stradanja, ukopavanja i eventualne ekshumacije i identifikacije sarajevskih Srba - istakao je Timotija u Istočnom Sarajevu na obilježavanju Dana nestalih lica srpske nacionalnosti na području Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije.
Nevenka Đokanović, supruga rezerviste JNA Stevana Đokanovića, rekla je da je njen suprug ubijen sa još sedam vojnika u Velikom parku u centru Sarajeva u aprilu 1992. godine, te da je danas 29 godina kako traže njegovo tijelo.
Prema njenim riječima, tijela strijeljanih bivših pripadnika JNA su pobacana po Sarajevu, Visokom i ko zna gdje.
- Svake godine obilježavamo ovaj dan. Vlasti u Sarajevu o ovom događaju ćute, ništa ne rade - rekla je Đokanovićeva i dodala da je davala izjave na Sudu BiH, ali da je to "mrtvo slovo na papiru".
Ona je izrazila sumnju da će ikada biti pronađena tijela ubijenih bivših pripadnika JNA u Velikom parku.
Radoslav Došlo, čiji je bratić Milan nestao u sarajevskom naselju Stup, istakao je da vlasti u Sarajevu opstruišu traženje nestalih civila i vojnika, te izrazio uvjerenje da su neki nestali Srbi "bačeni" u tuđe grobnice na Gradskom groblju "Lav".
- Tražim samo da ga zakopam u porodičnu grobnicu i ništa više - rekao je Došlo.
Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman rekao je da je porazno da porodice više od 25 godina nakon odbrambeno-otadžbinskog rata još traže i mole, prvenstveno Institut za nestala lica BiH, da rade svoj posao, odnosno da pronađu, ekshumiraju i identifikuju nestale Srbe.
- Zar nije bilo dovoljno što su porodice nestalih Srba izgubili najmilije, već ponovo to njihovo stradanje preživljavaju, iščekujući informaciju o najbližima, kako bi ih na kraju uspjeli dostojanstveno sahraniti i naći mir za njih koji su nastradali, ali i za sebe - istakao je Koroman i dodao da se u spomen-kosturnici Miljevići nalazi 367 posmrtnih ostataka stradalih Srba.
On je naglasio da će grad Istočno Sarajevo podržati sve organizacije koje su tražile, traže i koje će nastaviti tražiti svoje nestale i boriti se za istinu nestalih sarajevskih Srba u Sarajevu i Sarajevsko-romanijskoj regiji.
U okviru obilježavanja Dana nestalih lica srpske nacionalnosti na području Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije u Istočnom Sarajevu, služen je parastos srpskim žrtvama u Crkvi Svetog Đorđa u Miljevićima, te položeni vijenci na Spomen-obilježje ispred Spomen-kosturnice Miljevići.
Vijence su položili predstavnici organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, grada Istočnog Sarajeva i opština u njegovom sastavu, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, kao i predstavnici Instituta za nestala lica BiH, te Crvenog krsta Republike Srpske.