Trešnje i jagode po rekordnim cijenama

18.05.2025. 20:40
0
IZVOR: Agro klub

Na pijacama i tržnicama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji, cijene jagoda i trešanja dostigle su rekordne nivoe.

Kilogram ovih sezonskih poslastica trenutno se prodaje po cijeni od 5 do čak 10 evra, a potrošači sve češće biraju manje mjerice, najčešće pakovanja od pola kilograma.

Ono što je važno istaći jeste da se ne radi o uvoznom voću – ovo su isključivo domaće trešnje i jagode, uzgojene u plastenicima ili na ranim otvorenim parcelama u južnim i toplijim dijelovima zemalja regiona. Upravo činjenica da je riječ o domaćoj proizvodnji dodatno utiče na višu cijenu.

Razlozi su brojni. Sezona je započela nepredvidivim vremenskim prilikama – produžena zima i hladnoće u rano proljeće odgodile su berbu, a u nekim regijama, naročito u Hercegovini i južnoj Srbiji, došlo je i do djelimičnih oštećenja usjeva zbog kasnih mrazeva.

S druge strane, troškovi proizvodnje, naročito u zaštićenom prostoru, znatno su porasli: plastenička zahtijeva grijanje, navodnjavanje, zaštitu i sve skuplje repromaterijale.

- Ovo što vidite nije iz Grčke niti iz Španije, sve je iz naših plastenika - kaže jedan proizvođač s pijace u Mostaru.

Berba je, dodaje, kasnila skoro dvije sedmice, a prinosa ima manje.

- Uz cijene đubriva, folije i goriva, ovo su realne cijene ako želimo išta zaraditi - kaže on.

Potrošači su, razumljivo, oprezni, pa je obično pola kilograma mjera za koju se odlučuju. Ipak, nezanemariv broj njih ističe i da je kvalitet domaćeg voća znatno bolji u odnosu na uvozno, te da su spremni platiti više.

Poređenje s prethodnim godinama

Poređenja radi, u ovo vrijeme prošle godine kilogram domaćih jagoda na pijacama se prodavao po cijeni od 3 do 4 evra, dok su trešnje dostigle najviše do 5 evra po kilogramu tek krajem maja.

Ove godine, cijene su od starta veće i do 50 odsto, a uz to se bilježi i pad ukupne ponude.

Prema procjenama udruženja proizvođača, u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine i Srbije, proizvodnja ranih sorti jagoda manja je za 30 odsto u odnosu na 2024. godinu.

Iako tačnih podataka o potrošnji još nema za ovu sezonu, trgovci s pijaca i maloprodajnih lanaca ističu da se potrošačke navike mijenjaju. Kupovine su rjeđe, jednom sedmično ili samo za posebne prilike.

Cijene ostaju visoke?

Iako se očekuje da će se ponuda povećati kada stignu prve količine iz viših krajeva zemlje, gdje jagode i trešnje dozrijevaju nešto kasnije, analitičari i proizvođači ne vjeruju da će to značajnije sniziti cijene.

I ti nasadi suočeni su s izazovima – vremenskim nepogodama, manjkom radne snage i visokim ulaznim troškovima.

U konačnici, sezona 2025. godine po svemu sudeći ostaće upamćena kao jedna od najskupljih za potrošače, ali i kao izazovna za proizvođače koji nastoje održati domaću proizvodnju u uslovima sve veće nestabilnosti tržišta i klimatskih prilika.

Komentari 0
Povezane vijesti
Paprene kazne opametile naftaše Paprene kazne opametile naftaše
I obična čokolada postala luksuz I obična čokolada postala luksuz
Za kilogram trešanja možete da kupite kilogram pilećeg filea Za kilogram trešanja možete da kupite kilogram pilećeg filea
Najčitanije
  • Godišnjica smrti sarajevskih Romea i Julije
    13h 52m
    25
  • Sarajevo, grad koji je ubio ljubav...
    3h 52m
    3
  • Kada bi pacijenti iz Srpske mogli da prime vakcinu protiv raka
    11h 30m
    0
  • Sutra promocija knjige „Djeca koju nije volio svijet“ u Istočnoj Ilidži
    4h 4m
    0
  • Recept za pica-mafine
    3h 48m
    0