Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je Srni da je do sada potpisano 17 ugovora o praksi između 10 srednjih škola i 14 privrednih subjekata, te da očekuje da taj broj do početka školske godine bude i veći.
Trivićeva je istakla da je to urađeno zahvaljujući koordinaciji Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske sa školama i privrednim subjektima.
"Takođe, neke škole imaju ugovore koje su ranije potpisivale sa preduzećima i namjera nam je da i oni budu u okviru sporazuma koji definiše obuku mentora za preduzeća, plaćenu praksu za učenike i dobijanje zaposlenja za najbolje, što će sigurno podići kvalitet praktične nastave", navela je Trivićeva.
Prema njenim riječima, Ministarstvo je Pravilnikom o načinu obrazovanja učenika kod poslodavca prvi put detaljno propisalo način obrazovanja učenika kod poslodavca, sadržaj ugovora između škole, poslodavca i učenika, odnosno roditelja učenika, kao i druga pitanja od značaja za obrazovanje učenika kod poslodavca.
S ciljem unapređenja srednjeg stručnog obrazovanja, dodala je Trivićeva, Ministarstvo u saradnji sa društvenim partnerima sprovodi niz aktivnosti na unapređenju praktične nastave kod poslodavca.
"Potpisani su sporazumi o saradnji u okviru projekta `Unapređenje praktične nastave u srednjem stručnom obrazovanju` sa Privrednom komorom Republike Srpske, Unijom udruženja poslodavaca Republike Srpske i Zanatsko-preduzetničkom komorom Republike Srpske", podsjetila je Trivićeva.
Prema njenim riječima, ovim sporazumima definisani su minimalni zahtjevi u smislu kadrova, opreme, prostora i drugih uslova, u skladu sa nastavnim planom i programom, koje su poslodavci obavezni da ispunjavaju prilikom angažovanja učenika u praktičnoj nastavi, zaštita i bezbjednost učenika, obaveze učenika, odnosno roditelja i škola.
Trivićeva je istakla da je cilj ovog projekta da bude obuhvaćen što veći broj učenika na praksi kod poslodavca.
"Sporazumom je definisano da će zainteresovani poslodavci učeniku koji je na praksi u preduzeću isplaćivati naknadu/stipendiju po satu provedenom na praksi koja ne može biti niža od 40 odsto cijene sata u navedenom zanimanju, kao i da će zaposliti učenike koji su ostvarivali najbolje rezulate u obavljanju praktične nastave nakon školovanja, ukoliko ispunjava odgovarajuće uslove", istakla je Trivićeva.
Ona je navela da su početkom septembra planirane obuke mentora koje će sprovoditi Privredna komora Republike Srpske uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju.
Program je kreiran po uzoru na međunarodno priznati model edukacije mentora /AdA International/ uvažavajući preporuke Republičkog pedagoškog zavoda.