Trojčindan u Rogatici – Slavlje uz 134. godinu crkve Svete Trojice

08.06.2020. 10:17
0
IZVOR: 058.ba

Crkva Svete Trojice u Rogatici juče je proslavila krsnu slavu Silazak Svetog Duha na apostole Duhove – Trojice.

To je još jedno podsjećanje na davnu 1886. godinu kada je izgrađen i osvećen ovaj sveti hram.

Glavni pokretač akcije za njegovu izgradnju bio je lokalni vođa rogatičkih i Srba iz okoline pa i sadašnjih opština u borbi za crkveno-školsku autonomiju Mićo Kojić i jedan od prvih školovanih Rogatičana sveštenik Atanasije Kosorić.

I ove godine, poslije 134 od prvog oglađšavanja crkvenog zvona rogatičkom kotlinom, hram Svete Trojice je mjesto okupljanja na bogosluženja svih pravoslavnih naraštaja u Rogatici i okolini.

Jučerašnje slavlje počelo je svetom liturgijom koju su služili mjesni sveštenici Predrag Masal, Novica Ćebić i umirovljeni protojerej stavrofor Milorad Novaković koji j na kraju održao nadahnutu prigodnu besjedu u kojoj je apelovao na slogu i jedinstvo Srba i poštivanje komšija po jednoj od najvećih Božijih zapovjesti „ljubi bližnjega svojega kao samog sebe“.

Nakon toga, obavljeno je sveto pričešće i lomljenje slavskog kolača čiji su domaćini bili Dojčilo i Milenko-Mile Vasiljević i Miroslav Čarkić sa porodicama iz Seljana kod Rogatice.

Slika

Održana je sveta litija oko crkve, koja bi ove godine, prema najavi starješine Predraga Masala, trebala da doživi unutrašnje i vanjsko podmlađivanje i pozvao vjernike i ostale ljude dobre volje da se svojim prilozima pridruže akciji da se to obavi u što kraćem vremenu, a upriličen je i slavski ručak uz neizostavno piće u vidu domaće mučenice rakije i neki od sokova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Konačna rang-lista za dodjelu studentskih stipendija Opštine Rogatica Konačna rang-lista za dodjelu studentskih stipendija Opštine Rogatica
U nedjelju tradicionalni poklonički pohod u Stari Brod U nedjelju tradicionalni poklonički pohod u Stari Brod
Ubjedljiva pobjeda KMF „Rogatica“ nad „Radničkim“ Ubjedljiva pobjeda KMF „Rogatica“ nad „Radničkim“
Najčitanije
  • Sindikat iz RS objavio iznos plate: Evo koliko zarađuje doktorica sa 37 godina radnog staža
    11h 55m
    1
  • Ljepota drugog i drugačijeg: Svjetski dan osoba sa Daun sindromom
    11h 31m
    0
  • Sutra su Mladenci
    14h 34m
    0
  • Od danas na snazi odluka o ograničenju marže
    14h 20m
    0
  • Egzodus sarajevskih Srba mora biti naučno sagledan i ne smije biti zaboravljen
    12h 35m
    1