Parovima u Republici Srpskoj koji se bore sa sterilitetom lani je odobreno 477 zahtjeva za vantjelesnu oplodnjy, a taj broj bi, prema riječima upućenih, bio daleko veći kada bi podrška na putu do roditeljstva postala još snažnija, odnosno kada bi bio povećan broj besplatnih pokušaja, jer se mnoge žene i po desetak puta podvrgavaju proceduri da bi dosanjale san o majčinstvu.
Pravo na vantjelesnu oplodnju o trošku osiguranja parovi u Republici Srpskoj imaju još od 2007. godine, kada je Fond zdravstvenog osiguranja finansirao jedan pokušaj, dok godinama unazad u cijelosti snosi troškove za tri postupka ženama do navršenih 40 godina.
Ženama do navršene 42 godine života Fond za postupak izdvaja 50 odsto, dok starijima od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond u potpunosti refundira troškove prema svom cjenovniku.
- Na ime vantjelesne oplodnje lani su zaključno sa novembrom izdvojena oko 2,4 miliona KM, dok je trošak godinu dana ranije, kada je odobreno 507 zahtjeva, iznosio oko tri miliona KM - kazali su u Fondu, podsjećajući da se postupak vantjelesne oplodnje radi u ugovorenoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj, odnosno u banjalučkoj klinici "Mediko S".
Ukoliko se procedura ne može sprovesti u pomenutoj ustanovi na njihov prijedlog, dodali su u Fondu, parovi postupak vantjelesne oplodnje mogu uraditi u željenoj klinici u inostranstvu, nakon čega će im biti refundirani troškovi u skladu sa cjenovnikom Fonda, prema kojem cijena jednog postupka iznosi oko 5.500 KM, što obuhvata sami postupak, dijagnostiku i neophodne terapije.
- Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju omogućena je refundacija troškova i parovima koji nakon dva neuspjela pokušaja vantjelesne oplodnje u Srpskoj treći postupak, po svojoj želji, urade u inostranstvu - pojasnili su u Fondu.
Predsjednica zvorničkog udruženja "Bebe 1" Nikolina Oro tvrdi da postoji velika potreba da broj besplatnih pokušaja bude povećan, navodeći da unazad nekoliko godina od nadležnih traže neograničen broj besplatnih pokušaja, kao i povećavanje starosne granice.
- Za sada nismo imali uspjeha, a istina je takva da nam se sve više parova, koji više nemaju pravo na besplatne pokušaje, obraća za pomoć. U udruženju imamo parove koji su na vantjelesnu oplodnju išli i po 11 puta, zbog čega su se zadužili za cijeli život - kazala je Oro za "Glas2 navodeći da i sama ima sličan problem, s obzirom na to da ima djecu od 11 godina, a da još otplaćuje kredit koji je podigla zbog postupka vantjelesne oplodnje.
Oro navodi da parovi koji ne uspiju da se ostvare kao roditelji uz pomoć ljekara u Srpskoj na postupak najčešće odlaze u Srbiju, Grčku i Sjevernu Makedoniju, zavisno od zdravstvenog problema s kojim se suočavaju.
Onkofertilitet
U Fondu zdravstvenog osiguranja Republik Srpske podsjećaju pacijente koji boluju od karcinoma da već drugu godinu zaredom finansiraju i uslugu zamrzavanja reproduktivnog materijala muškaraca i žena.
- Onkofertilitet je nova oblast u medicini u Srpskoj i značajan je iskorak u pravima naših osiguranika. Za cilj ima da sačuva i produži fertilitet kod žena i muškaraca oboljelih od malignih bolesti. Zamrzavanje reproduktivnih ćelija oboljelih vrši se prije izlaganja onkološkim terapijama i zračenjima, što im pruža mogućnost da kasnije dobiju potomstvo - pojasnili su u Fondu zdravstva.