Паровима у Републици Српској који се боре са стерилитетом лани је одобрено 477 захтјева за вантјелесну оплодњy, а тај број би, према ријечима упућених, био далеко већи када би подршка на путу до родитељства постала још снажнија, односно када би био повећан број бесплатних покушаја, јер се многе жене и по десетак пута подвргавају процедури да би досањале сан о мајчинству.
Право на вантјелесну оплодњу о трошку осигурања парови у Републици Српској имају још од 2007. године, када је Фонд здравственог осигурања финансирао један покушај, док годинама уназад у цијелости сноси трошкове за три поступка женама до навршених 40 година.
Женама до навршене 42 године живота Фонд за поступак издваја 50 одсто, док старијима од 42 године, уколико роде дијете поступком вантјелесне оплодње, Фонд у потпуности рефундира трошкове према свом цјеновнику.
- На име вантјелесне оплодње лани су закључно са новембром издвојена око 2,4 милиона КМ, док је трошак годину дана раније, када је одобрено 507 захтјева, износио око три милиона КМ - казали су у Фонду, подсјећајући да се поступак вантјелесне оплодње ради у уговореној здравственој установи у Српској, односно у бањалучкој клиници "Медико С".
Уколико се процедура не може спровести у поменутој установи на њихов приједлог, додали су у Фонду, парови поступак вантјелесне оплодње могу урадити у жељеној клиници у иностранству, након чега ће им бити рефундирани трошкови у складу са цјеновником Фонда, према којем цијена једног поступка износи око 5.500 КМ, што обухвата сами поступак, дијагностику и неопходне терапије.
- Законом о обавезном здравственом осигурању омогућена је рефундација трошкова и паровима који након два неуспјела покушаја вантјелесне оплодње у Српској трећи поступак, по својој жељи, ураде у иностранству - појаснили су у Фонду.
Предсједница зворничког удружења "Бебе 1" Николина Оро тврди да постоји велика потреба да број бесплатних покушаја буде повећан, наводећи да уназад неколико година од надлежних траже неограничен број бесплатних покушаја, као и повећавање старосне границе.
- За сада нисмо имали успјеха, а истина је таква да нам се све више парова, који више немају право на бесплатне покушаје, обраћа за помоћ. У удружењу имамо парове који су на вантјелесну оплодњу ишли и по 11 пута, због чега су се задужили за цијели живот - казала је Оро за "Глас2 наводећи да и сама има сличан проблем, с обзиром на то да има дјецу од 11 година, а да још отплаћује кредит који је подигла због поступка вантјелесне оплодње.
Оро наводи да парови који не успију да се остваре као родитељи уз помоћ љекара у Српској на поступак најчешће одлазе у Србију, Грчку и Сјеверну Македонију, зависно од здравственог проблема с којим се суочавају.
Онкофертилитет
У Фонду здравственог осигурања Републик Српске подсјећају пацијенте који болују од карцинома да већ другу годину заредом финансирају и услугу замрзавања репродуктивног материјала мушкараца и жена.
- Онкофертилитет је нова област у медицини у Српској и значајан је искорак у правима наших осигураника. За циљ има да сачува и продужи фертилитет код жена и мушкараца обољелих од малигних болести. Замрзавање репродуктивних ћелија обољелих врши се прије излагања онколошким терапијама и зрачењима, што им пружа могућност да касније добију потомство - појаснили су у Фонду здравства.