Jakov Milatović novi je predsjednik Crne Gore čime je najdugovečniji crnogorski funkcioner Milo Đukanović, koji je tri decenije bio alfa i omega u političkom životu te države, poslan u političku penziju.
Za građane Crne Gore je sve jasno glasali su za promjene, a na čelo države doveli su mladog, obrazovanog čovjeka, koji je magistrirao na Oksfordu i govori tri strana jezika, te iza sebe nema nijednu mrlju u biografiji.
– Neka nam je sa srećom pobjeda pomirene Crne Gore. Ostavljamo prošlost u prošlosti, snažno zakoračujemo u budućnost. Mi smo večeras svi zajedno rekli da Crna Gora ide ka bogatstvu, jednakosti, ka zemlji pravde, povjerenja i zajedništva, ka evropskoj Crnoj Gori – bile su prve riječi novog crnogorskog predsjednika.
Rad na pomirenju
Time je jasno dao do znanja da će, za razliku od Đukanovića koji je vodio politiku unutrašnjeg razdora, Milatović raditi na unutrašnjem pomirenju i jednakosti svih građana Crne Gore. S druge strane, kada je u pitanju spoljna politika, Milatović želi dobre odnose s državama u regionu, te ulazak Crne Gore u EU.
Izborom Milatovića građani su rekli “ne” nastavku vladavine istih ljudi i partija koji su tu državu odveli u siromaštvo i doprinijeli bržem raseljavanju stanovništva, a stalnim izmišljanjem unutrašnjih i vanjskih neprijatelja podijelili vlastite građane na izdajnike i patriote.
Analitičari ističu da su ovi izbori pokazali da je građanima „dogorjelo do nokata“ i da žele korjenite promjene. Dodaju da Đukanovićevom padu nije doprineo samo sukob sa SPC, jer su protiv njegove vladavine ustali i brojni Crnogorci, ali i nacionalne manjine, što se najbolje može ilustrovati podatkom da je za Milatovića glasalo 62 odsto građana te zemlje.
Dakle, jasno je šta su građani Crne Gore željeli i šta su dobili, a šta od tih izbora i konačnog rezultata ima Bosna i Hercegovina? Šta će Milatovićeva pobjeda donijeti BiH i Srpskoj, odnosno da li će se išta promijeniti u odnosu na vladavinu Mila Đukanovića?
Bošnjaci navijali za Milu
Ako bi se sudilo po podršci koju su jedan i drugi kandidat imali od političara, pojedinih analitičara, ali i građana Bosne i Hercegovine, moglo bi se zaključiti da su ovo bili istorijski izbori, ne za Crnu Goru, već za Bosnu i Hercegovinu. Bar tako su se ponašali pojedini bošnjački političari koji su navijački bodrili Đukanovića, uz poruke kako bi njegov poraz značio kraj za Crnu Goru.
Dio sarajevske javnosti, analitičara i političara otvoreno su navijali za Đukanovića, „savjetujući“ Crnogorcima za koga da glasaju.
Da apsurd bude veći, poruke za koga građani Crne Gore trebaju da glasaju slali su upravo oni političari koji najčešće optužuju diplomate i političare drugih zemalja, koji ne podržavaju njihovu političku agendu, za miješanje u unutrašnje stvari u BiH.
Poraz Đukanovića dio javnosti i političara u Sarajevu doživjeli su kao vlastiti, tvrdeći kako to znači kraj „građanske Crne Gore“, a neki su otišli i korak dalje navodeći kako će „Milatović izvesti Crnu Goru iz NATO, uništiti crnogorsku državnost i priključiti ju srpskom svijetu”.
Prvi izbor im bio Mandić
I dok su sarajevski političari podržavali Đukanovića, političari iz Banjaluke su mahom pružali podršku prvo predsjedniku Nove srpske demokratije (NSD) Andriji Mandiću, poput lidera SNSD, US i SP, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Petra Đokića, a nakon što on nije prošao u drugi krug bilo je jasno da će podršku imati Milatović u odnosu na Đukanovića.
Čestitke Milatoviću na pobjedi juče i prekjuče su uputili skoro svi lideri partija iz Srpske.
Politički analitičar i univerzitetski profesor Drago Vuković ističe da je pobjeda Milatovića u prvom redu najvažnija za Crnu Goru, jer se desila promjena višedecenijske vlasti jednog čovjeka.
Zamor političkog sistema
To se, kako pojašnjava on, dešava uvijek kada dođe do zamora političkog sistema jer je u demokratskim društvima nenormalno da postoje dugotrajne vladavine.
Vuković kaže da Đukanovića već upoređuju s Josipom Brozom Titom. To je, dodaje on, nevjerovatna vladavina u postkomunizmu.
– Smjenjivost vlasti je jedna od osnovnih karakteristika demokratskih društava, i to se sada desilo u Crnoj Gori. Građani ove države su se na izborima u nedjelju opredjeljivali protiv Đukanovića. Nije im bilo toliko važno ko je na drugoj strani koliko im je bilo važno da Đukanović ode – smatra Vuković.
On ističe da je na čelo Crne Gore došao mlad lider koji preferira, prije svega, moderne trendove, crnogorsko jedinstvo, evropsku Crnu Goru i dobre odnose sa zemljama bivše Jugoslavije. Vuković podsjeća da je Milatović najavio da mu je jedan od prioriteta normalizacija odnosa sa svim državama.
Frustracije
Ono što nije dobro vezano za ove izbore, kako pojašnjava Vuković, jeste ostrašćenost pojedinih političara van Crne Gore, prvenstveno u BiH i na Kosovu, koji nisu krili svoje frustracije prema Srbima.
– Posebno su se istakli član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, pa sve do Rade Trajković. Te frustracije koje su oni iznijeli pokazale su da njima nije bitan ni Đukanović ni Milatović, već im je bitno da Crna Gora nastavi da razvija taj potpuno loš odnos prema Srbima i Srbiji. Neki su kroz ove izbore iskazali čak i mržnju prema Srbima, što pokazuje da su ostali zarobljeni u prošlosti – ističe Vuković za Srpskainfo.
Kaže da ne očekuje da će se Milatovićevom pobjedom dogoditi išta spektakularno u odnosima BiH i Crne Gore, ali da je sigurno da će novi predsjednik te države nastojati da svojom politikom ne proizvodi loše odnose i mržnju, što je karakterisalo Đukanoviću vladavinu.
Vuković kaže da je za srpski narod u Crnoj Gori važno da je Đukanović otišao i da se pitanje srpskog nacionalnog identiteta u toj državi definiše kao jedno normalno pitanje, koje važi za sve druge narode u Crnoj Gori.
– Normalizacija odnosa može koristiti, prije svega, Srbima u Crnoj Gori, koji će se vjerovatno bolje pozicionirati u izvršnoj vlasti nego do sada. Negacija srpskog identiteta će polako da slabi i nestaje – zaključuje Vuković.
Tvrdi da oni koji su isticali kako će sada doći do većeg uticaja Srbije u Crnoj Gori i širenja „srpskog svijeta“, nisu uopšte u pravu.
Crna Gora je, dodaje Vuković, profilisana kao multietničko društvo u kojem su za vrijeme vladavine Đukanovića jedino Srbi imali problem, s čim je sada završeno.
Na istom putu
Politički analitičar Velizar Antić ističe da će odnosi BiH i Crne Gore, nakon pobjede Milatovića, mogu biti samo bolji u odnosu na one koji su bili u prethodnom periodu.
Dodaje kako očekuje i popravljanje odnosa Srbije i Crne Gore u narednom periodu, jer su oni bili narušeni politikom Mila Đukanovića, koji je insistirao na politici podjela i konstantnog održanja straha kod građana Crne Gore.
– Vjerujem da će se ovi odnosi u potpunosti popraviti nakon parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, koji nas očekuju u junu ove godine. Nakon tih izbora očekujem potpuni poraz DPS i odlazak u političku penziju kako Mila Đukanovića, tako i ove političke partije. Naravno da nakon izbora za predsjednika Crne Gore mnogo više razloga za slavlje imaju oni koji su podržavali Jakova od onih koji su bili za Mila – ističe Antić za Srpskainfo.
On, međutim, dodaje da se maksimalistička očekivanja i jednih i drugih neće ispuniti jer će Crna Gora u spoljnoj politici nastaviti da se ponaša kao što je i do sada činila.
Dakle, kako kaže Antić, niti će Crna Gora izaći iz NATO, niti će povući priznanje Kosova, što su mnogi očekivali.
– Ono što može da raduje prosrpsku opciju jeste da srpski narod neće više biti diskriminisan u Crnoj Gori kao što je to bio za vrijeme Mila Đukanovića. S druge strane, oni koji su otvoreno podržavali Mila Đukanovića imaju neopravdani strah da će se nakon ovih izbora Crna Gora utopiti u „srpski svijet“. Popraviće se odnosi Crne Gore i Srbije, kao i položaj srpskog naroda u Crnoj Gori, ali neće doći do ukidanja državnosti niti utapanja u srpsku državu – uvjeren je Antić.
On ističe da su sarajevski političari napravili potpuni promašaj dajući otvorenu podršku Đukanoviću, istovremeno tvrdeći kako se zalažu za „građansku BiH“. Antić kaže da njihova podrška Đukanoviću znači da radije biraju režim koji je 34 godine na vlasti, koji je ogledalo kriminala i korupcije i koji je diskriminisao srpski narod u ovoj državi.
– To su činili samo iz razloga jer je na drugoj strani bio neko ko je za dobre odnose srpskog i crnogorskog naroda i za spuštanje nacionalnih tenzija na kojima je Milo Đukanović insistirao i na kojima je i opstajao. Dakle, ovakvim ponašanjem su političari iz Sarajeva sami sebe diskreditovali i izbacili iz građanske opcije, jer su jasno stavili do znanja da im je neprihvatljiva opcija da trećina građana Crne Gore, koji se izjašnjavaju kao Srbi, mogu uopšte konkurisati za mjesto predsjednika ove države – zaključuje Antić.
Nekada bili uz Đukanovića
Vuković ističe da je pratio poruke iz Republike Srpske i primjetio da Milatovića sada podržavaju neki koji su ne tako davno podržavali i Đukanovića, te prisustvovali njegovom kongresu i predviđali sjajnu budućnost DPS.
– Sasvim je normalno da se, kada neko pobijedi, svi priključe pobjedniku i čestitaju mu – kaže Vuković.