U Srpskoj sve više mladih ljudi koji daruju krv

16.04.2024. 08:54
0
IZVOR: srpskainfo.com

Trenutne zalihe krvi u Republici Srpskoj su na zadovoljavajućem nivou, a za to su zaslužni dobrovoljni davaoci krvi (DDK), kojih je sve više.

Prema riječima sagovornika Nezavisnih novina, u posljednje vrijeme mladi se više odlučuju da ovim skromnim činom nekom spasu život.

Kako navode iz Zavoda za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, trenutne zalihe krvi su zadovoljavajuće zahvaljujući mnogobrojnim akcijama dobrovoljnog davanja krvi koje su održane u prethodnom periodu.

Međutim, kako navode, treba napomenuti da nam predstoji ljetni period kada su zalihe krvi tradicionalno smanjene, tako da su nam dobrovoljni davaoci krvi uvijek dobrodošli.

– Kako zalihe krvi zavise od pojedinačnih pacijenata u bolnicama i njihovih potreba, teško je u datom trenutku definisati koja krvna grupa je trenutno najpotrebnija. U principu, krvna grupa A Rh (D) pozitivna, kao najčešća krvna grupa u našoj populaciji, ujedno je i krvna grupa najčešće zahtijevana od strane kliničkih ljekara – navode iz Zavoda.

Kako dodaju, sve transfuziološke službe širom svijeta imaju smanjene zalihe krvi tokom ljeta i pojedinih zimskih mjeseci.

– Ovo se dešava jer se ljeti odaziva manji broj dobrovoljnih davalaca krvi zbog godišnjih odmora i ljetnih raspusta, a s druge strane, učestalije su saobraćajne nesreće. Samim tim, potreba za krvlju je povećana, a prikuplja se manji broj jedinica krvi – navode iz Zavoda.

Kako dodaju, početkom proljeća i početkom jeseni organizuje se veliki broj akcija sa učenicima srednjih škola, održavaju se tradicionalne akcije sa pripadnicima MUP i Policijske akademije, akcije sa raznim aktivima DDK, Crvenog krsta, pa se može reći da tada ima i najviše zaliha krvi.

Iz Saveza društava dobrovoljnih davalaca krvi Republike Srpske ističu da je najviše dobrovoljnih davalaca krvi srednje dobi, odnosno srednje kategorije stanovništva.

– U posljednje vrijeme dobrovoljnim davaocima se priključuje dosta mladih, naročito ženske populacije, i to nas zaista raduje – izjavili su oni.

Kako dodaju, potrebno je da se obrati više pažnje na dobrovoljne davaoce krvi.

– Njih treba posebno da njegujemo jer, nažalost, imamo sve više ljudi koji su bolesni, te je velika privilegija kada neko može da daruje krv – dodali su.

Kako ističu, samo savršeno zdravi ljudi mogu da daju krv.

– Mi organizujemo redovne akcije darivanja krvi, tokom jedne godine ih odradimo oko 70, te prosječno prikupimo oko 6.800 jedinica krvi za potrebe liječenja naših sugrađana – navode iz ovog saveza.

Podsjećamo, Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske organizovan je kroz rad transfuzioloških službi u 10 gradova RS.

Najdragocjenija tečnost se može dati u transfuziološkim službama koje se nalaze u Banjaluci, Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Prijedoru, Gradišci, Foči, Nevesinju, Trebinju i Kasindolu, prenose Nezavisne novine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Trudnice tužbama zasule Fond zdravstvenog osiguranja Trudnice tužbama zasule Fond zdravstvenog osiguranja
Kresojević: Zatvaranje Rudnika Ljubija još jedan dokaz pogubne politike aktuelne vlasti Kresojević: Zatvaranje Rudnika Ljubija još jedan dokaz pogubne politike aktuelne vlasti
Odgovornim ponašanjem kupača i upravljača kupalištima izbjeći nesreće Odgovornim ponašanjem kupača i upravljača kupalištima izbjeći nesreće
Najčitanije
  • Sjećanje na Vidovdan 1994. godine u Srpskoj Ilidži
    14h 16m
    0
  • Od pucnja u Sarajevu do Pančeva - Kako žive potomci braće Gavrila Principa (VIDEO)
    12h 20m
    23
  • Govor vladike Nikolaja na Vidovdan 1916. godine
    10h 50m
    1
  • Još tri dana aktivan broj 1435 za liječenje Milke Ilišković
    14h 30m
    3
  • Mudre riječi cara Lazara i danas imaju poseban značaj: “Glava se ne polaže u grob nego u temelj” (VIDEO)
    14h 20m
    0