U Istočnom Novom Sarajevu i Sarajevu u subotu će, 20. aprila, biti obilježene 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici gdje je, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, 2. i 3. maja 1992. poginulo i ubijeno najmanje 28 pripadnika JNA, rekao je pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Nebojša Vidaković.
Vidaković je naveo da je od ovog broja 11 pripadnika JNA ubijeno u zasjedi kod Skenderije.
- Troje je ubijeno kod Radničkog univerziteta Đuro Đaković, dva vojnika ubijene su kod zgrade Komande 2. vojne oblasti, jedno civilno lice je ubijeno u napadu na Dom JNA, dok je pet pripadnika JNA ubijeno na nepoznatim lokacijama u Sarajevu - ekao je Vidaković na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naveo da je u napadu na kolonu JNA 3. maja u Dobrovoljačkoj ulici ubijeno najmanje osam pripadnika JNA i jedno građansko lice na službi u JNA.
Vidaković je naglasio da je proglasom od 4. aprila 1992. godine muslimansko–hrvatsko rukovodstvo u BiH izvršilo opštu mobilizaciju, a dokumentom pod nazivom "Direktiva o odbrani suvereniteta i nezavisnosti RBiH" od 12. aprila 1992. godine muslimansko rukovodstvo i Teritorijalna odbrana takozvane Republike BiH praktično su objavili rat Srbima i JNA u BiH.
Prema njegovim riječima, u ovom dokumentu, koji je potpisao tadašnji komandant TO BiH Hasan Efendić, kao "neprijateljske snage", koje se moraju vojno poraziti i kako se navodi, protjerati sa teritorije BiH, navedene su srpske autonomne oblasti, politički predstavnici Srba i JNA.
Vidaković je podsjetio i da je 2005. godine, CJB Istočno Sarajevo podnio krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu.
Međutim, dodao je Vidaković, međunarodni tužilac u BiH Džud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Vidaković je rekao da je pravosuđe Srbije za zločin u Dobrovoljačkoj ulici teretilo i preminulog generala tzv. Armije BiH Jovana Divjaka, koji je bio uhapšen u Austriji 2011. godine po osnovu potjernice iz Srbije, ali je austrijski sud tada odbio da ga izruči Srbiji.
On je naveo da je pred Sudom BiH završen postupak protiv komandanta Specijalne jedinice MUP-a RBiH Dragana Vikića, pomoćnika ministra unutrašnjih poslova RBiH Jusufa Pušine, te Nermina Uzunovića i Mladena Čovčića, koji su optuženi za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima, odnosno za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku.
- Međutim, Sud BiH je 21. aprila 2022. godine donio oslobađajuću presudu za sve optužene u ovom procesu, čime je još jednom jasno pokazao da nema namjeru kažnjavati zločine počinjene nad pripadnicima srpskog naroda - ukazao je Vidaković.
On je podsjetio da je Tužilaštvo BiH 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu "Dobrovoljačka".
- Sud BiH potvrdio je u maju 2022. godine optužnicu protiv 10 lica, među kojima je i Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, koja ih tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja - naveo je Vidaković.
Vidaković je naglasio da je Sud BiH u decembru 2022. godine potvrdio optužnicu protiv još jednog lica u istom predmetu, i to protiv Kerima Lučarevića.
Programom obilježavanja u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih rativa, u subotu u 10.00 časova u Crkvi Svetog velikomučenika u Istočnom Novom Sarajevu biće služen parastos za ubijene pripadnike JNA.
U 11.00 časova u Sarajevu u Ulici Hamdije Kreševljakovića, nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici, predviđena je mirna šetnja, polaganje cvijeća i vjerski pomen.