У Источном Новом Сарајеву и Сарајеву у суботу ће, 20. априла, бити обиљежене 32 године од злочина у Добровољачкој улици гдје је, према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих, 2. и 3. маја 1992. погинуло и убијено најмање 28 припадника ЈНА, рекао је помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Српске Небојша Видаковић.
Видаковић је навео да је од овог броја 11 припадника ЈНА убијено у засједи код Скендерије.
- Троје је убијено код Радничког универзитета Ђуро Ђаковић, два војника убијене су код зграде Команде 2. војне области, једно цивилно лице је убијено у нападу на Дом ЈНА, док је пет припадника ЈНА убијено на непознатим локацијама у Сарајеву - екао је Видаковић на данашњој конференцији за новинаре у Бањалуци.
Он је навео да је у нападу на колону ЈНА 3. маја у Добровољачкој улици убијено најмање осам припадника ЈНА и једно грађанско лице на служби у ЈНА.
Видаковић је нагласио да је прогласом од 4. априла 1992. године муслиманско–хрватско руководство у БиХ извршило општу мобилизацију, а документом под називом "Директива о одбрани суверенитета и независности РБиХ" од 12. априла 1992. године муслиманско руководство и Територијална одбрана такозване Републике БиХ практично су објавили рат Србима и ЈНА у БиХ.
Према његовим ријечима, у овом документу, који је потписао тадашњи командант ТО БиХ Хасан Ефендић, као "непријатељске снаге", које се морају војно поразити и како се наводи, протјерати са територије БиХ, наведене су српске аутономне области, политички представници Срба и ЈНА.
Видаковић је подсјетио и да је 2005. године, ЦЈБ Источно Сарајево поднио кривичну пријаву против 15 лица осумњичених за овај злочин, али је Тужилаштво БиХ тек у новембру 2007. године покренуло истрагу.
Међутим, додао је Видаковић, међународни тужилац у БиХ Џуд Романо донио је у јануару 2012. године одлуку о обустављању истраге.
Видаковић је рекао да је правосуђе Србије за злочин у Добровољачкој улици теретило и преминулог генерала тзв. Армије БиХ Јована Дивјака, који је био ухапшен у Аустрији 2011. године по основу потјернице из Србије, али је аустријски суд тада одбио да га изручи Србији.
Он је навео да је пред Судом БиХ завршен поступак против команданта Специјалне јединице МУП-а РБиХ Драгана Викића, помоћника министра унутрашњих послова РБиХ Јусуфа Пушине, те Нермина Узуновића и Младена Човчића, који су оптужени за ратни злочин над ратним заробљеницима, односно за стријељање осам припадника ЈНА у Великом парку.
- Међутим, Суд БиХ је 21. априла 2022. године донио ослобађајућу пресуду за све оптужене у овом процесу, чиме је још једном јасно показао да нема намјеру кажњавати злочине почињене над припадницима српског народа - указао је Видаковић.
Он је подсјетио да је Тужилаштво БиХ 20. новембра 2018. године донијело наредбу о поновном отварању истраге у предмету "Добровољачка".
- Суд БиХ потврдио је у мају 2022. године оптужницу против 10 лица, међу којима је и Ејуп Ганић, као члан Предсједништва РБиХ, која их терети за ратни злочин против цивилног становништва, ратни злочин против рањеника и болесника, ратни злочин против ратних заробљеника и противправно убијање и рањавање непријатеља - навео је Видаковић.
Видаковић је нагласио да је Суд БиХ у децембру 2022. године потврдио оптужницу против још једног лица у истом предмету, и то против Керима Лучаревића.
Програмом обиљежавања у организацији Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратива, у суботу у 10.00 часова у Цркви Светог великомученика у Источном Новом Сарајеву биће служен парастос за убијене припаднике ЈНА.
У 11.00 часова у Сарајеву у Улици Хамдије Крешевљаковића, некадашњој Добровољачкој улици, предвиђена је мирна шетња, полагање цвијећа и вјерски помен.