U Vojvodini otkrivene grobnice stare 5.000 godina

25.02.2022. 15:36
0
IZVOR: sputniknews.com

Srpski arheolozi u saradnji sa arheolozima iz Poljske otkrili su neobične humke dvojice muškaraca u Vojvodini.

Njihova tijela su bila prekrivena crvenom bojom prije 5.000 godina, a naučnici smatraju da se radi o doseljenicima porijeklom iz stepa južne Rusije ili Ukrajine.

Arheološka iskopavanja dvije velike humke sprovedena su 2016-2018. godine u saradnji sa Vojvođanskim muzejom, ali su rezultati istraživanja tek nedavno objavljeni.

Arheolozi su prilikom iskopavanja dvije velike humke u Vojvodini, otkrili sahrane dvojice muškaraca prekrivenih crvenim okerom.

Skeletni ostaci muškaraca, koje su otkrili poljski arheolozi, najvjerovatnije su pripadali ljudima Jamnaja kulture (3.300-2.600. g.p.n.e.) iz stepa južne Rusije ili Ukrajine.

Obje sahrane su datovane oko 2.800-2.600. g.p.n.e, piše portal „Sve o arheologiji“.

Cilj istraživanja bile su dvije velike humke, prečnika 40 metara i visine 3-4 metra, koje se nalaze u Šajkaškoj oblasti, na donjoj Tisi, na samoj zapadnoj ivici evroazijske stepe. U svakoj od njih bile su po dvije prostrane, drvene grobne odaje.

Humke otkrivene u Vojvodini su najzapadnije grobnice nomadske zajednice Jamnaja kulture.

Otkrio ih je Institut za arheologiju i etnologiju Poljske akademije nauka (IAEPAN) u dvije velike humke koje su prvi put iskopane između 2016-2018, čiji su rezultati studije tek sada objavljeni.

Projekat „The Danubian route of the Yamanya culture“ finansirao je Nacionalni naučni centar u Krakovu, a sproveden je u saradnji sa Vojvođanskim muzejom u Novom Sadu.

Dr Pjotr Vlodarčak iz IAEPAN-a, koji je vodio iskopavanja, primjetio je nedostatak grobnih priloga, ali navodi da je oker boja viđena kao „sveta boja“ za važne pogrebne rituale.

- Grobovi koje smo otkrili nisu bili spektakularno opremljeni, ali je crvena boja kostiju privukla pažnju. To je bilo zbog upotrebe okera za posipanje ili bojenje tijela mrtvih - rekao je dr Pjotr Vlodarčak.

Skeletni ostaci su pripadali krupnim muškarcima visine preko 1,8 metara.

- I upotreba okera i natprosječna visina pokojnika koji su živjeli u ovom dijelu Evrope na prelazu iz 4. u 3. milenijum, gdje je prosječna visina bila oko 1,6 metara, ukazuju da su pokojnici bili doseljenici. Ritual sa upotrebom okera i postavljanje pojedinačnih sahranjivanja u velike humke povezuje se sa zajednicama koje naseljavaju istočnoevropske stepske oblasti - istakao je dr Pjotr Vlodarčak.

Genetske studije skeletnih ostataka pokazuju da su pokojnici ili došli sa istoka ili su bili direktni potomci doseljenika.

Uzeti su i uzorci iz kostiju za analizu izotopa, koje omogućavaju da se, između ostalog, odredi i ishrana.

- Nismo bili iznenađeni što su pokojnici konzumirali mnogo mesa, jer su se ove zajednice bavile uzgojem stoke - navodi arheolog.

Neobična visina sahranjenih govori da su pokojnici porijeklom iz stepa južne Rusije ili Ukrajine, koji su put u Vojvodinu našli prije oko 5.000 godina kao dio nomadske zajednice.

Arheolozi misle da su ovi muškarci bili vođe zajednice. Neke od grobnica Jamnaja kulture bile su bogato opremljene oružjem, nakitom i dekorisanim posudama.

Sličnosti se mogu naći sa kulturom Jamnaja, arheološkom kulturom kasnog bakarnog i ranog bronzanog doba, koja je sahranjivala svoje mrtve prekrivene okerom u tumulima (kurganima) koji sadrže jednostavne grobne komore za sahranjivanje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Košarkaši Srbije pobijedili Dansku Košarkaši Srbije pobijedili Dansku
Direktor "Infrastrukture železnica" podnijela ostavku Direktor "Infrastrukture železnica" podnijela ostavku
Obnova Ruske crkve kraj koje leži srce junaka po kome je Tolstoj stvorio Vronskog Obnova Ruske crkve kraj koje leži srce junaka po kome je Tolstoj stvorio Vronskog
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    19h 57m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    18h 21m
    1
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    4h 19m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    17h 13m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    15h 45m
    2