Učenici Osnovne škole "Pale" za četiri godine prikupili više od 20 tona plastičnog otpada

05.06.2025. 14:37
0
IZVOR: srna.rs

Učenici Osnovne škole "Pale" za četiri godine prikupili su više od 20 tona plastičnog otpada, koji bude recikliran, rečeno je danas na konferencija za novinare u ovoj školi povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite životne sredine.

Paljanski đaci učestvuju u akciji "Budi dio rješenja, a ne zagađenja", a za svoj trud uvijek budu nagrađeni. Ove godine će 12 odjeljenja ići na besplatan izlet, a najaktivniji će dobiti i novčane bonove za koji će roditelji moći kupiti školski pribor.

Direktor škole Aleksandar Rajić rekao je da je ove godine sakupljeno 7,5 tona plastičnog otpada što je za oko hiljadu kilograma više u odnosu na prošlu godinu.

On je dodao da su pored učenika u čišćenje svoje sredine uključeni i lokalna zajednica, roditelji, te dodao da uz pomoć firme "Milkus" sa Pala odpad bude transportovan na reciklažu.

Rajić je napomenuo i da je ova obrazovna ustanova nazvana "eko-školom" kada su prije nekoliko godina učestvovali u projektu Ambasade Švedske u BiH i dobili sertifikat.

Nastavnik biologije Jelena Elez Pržulj rekla je da su učenici već formirali naviku da sakupljaju plastični otpad, napomenuvši da je jedan razred znao da prikupi više od 500 vreća otpada.

- Na godišnjem nivou prikupi se više od sedam tona plastike koja nije bačena u rijeke, na divlje deponije nego reciklažom imamo materijal za novu ambalažu čime smanjujemo emisiju ugnjen-dioksida i potrošnju električne ekrgije - rekla je Pržuljeva i dodala kako je među svim učenicima stvorena navika da prikupljaju otpad.

Savjetnik načelnika opštine Pale Marko Lazarević čestitao je Svjetski dan zaštite životne sredine i pohvalio sve aktivnosti koje provodi Osnovna škola "Pale", naglasivši da je akcija koja traje četiri godine pokazala svoju opravdanost.

Podsjetio je da je Opštinska uprava radila mnogo na tome kako bi lokalna zajednica bila lijepo, čisto i ekološki poželjno mjesto za život, navodeći da su organizovane razne akcije s ciljem da se podigne svijest ljudi o očuvanju životne sredine.

Lazarević je ovom prilikom napomenuo i da građani do 22. juna mogu iskoristiti akciju preduzeća" Komunalno" i besplatno odvoziti otpad na deponiju "Stanišića dolovi" i tako spriječiti pravljenje divljih deponija u urbanim zonama.

Učenik Osnovne škole "Pale" i član ekološke sekcije Milica Kusmuk rekla je da je važno sakupiti otpad jer se mnogi žale na zagađenja, naglasivši da bi se mnogo toga promijenilo kada ne bi bacali smeće i plastiku u prirodu.

Ona je ispričala da je zajedno sa drugaricama pravila hranilice i pojilice za ptice od starih tetrapaka, papira i flaša.

Komentari 0
Povezane vijesti
Održano donatorsko veče za izgradnju uljare pri Hilandaru Održano donatorsko veče za izgradnju uljare pri Hilandaru
„Konferencija beba“ 22. juna u Palama „Konferencija beba“ 22. juna u Palama
Pale: U nedjelju promocija Zbornika "Rusija i ustanak u BiH 1875-1878" Pale: U nedjelju promocija Zbornika "Rusija i ustanak u BiH 1875-1878"
Najčitanije
  • Firma “Konstrukcije Monting” zapošljava radnike u stalni radni odnos
    8h 54m
    1
  • Istočno Novo Sarajevo: Kompletan Opštinski odbor DEMOS-a prešao u Ujedinjenu Srpsku
    6h 30m
    10
  • Dola - pivski Vitlejem i Zid plača
    9h 43m
    4
  • Sve tajne Karađorđevog tajnog savjetnika Ivana Jugovića
    9h 44m
    1
  • Božović: Maske padaju i svaka zvjerka pokazuje svoj trag
    23h 32m
    1