Četvorici hrvatskih pilota, koje optužnica Tužilaštva za ratne zločine tereti da su u avgustu 1995. godine naredili avionsko raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Bosanskog Novog, sudiće se u odsustvu, saznaje „Politika”.
Apelacioni sud u Beogradu, kako saznaje "Politika", prije dva dana odbio je žalbe branilaca na rješenje Krivičnog vanraspravnog veća Višeg suda da se okrivljenima sudi u odsustvu i potvrdio prvostepenu odluku da se Vladimiru Mikcu, Zdenku Radulju, Željku Jeleniću i Danijelu Boroviću sudi iako su nedostupni srpskim pravosudnim organima. S obzirom na odluku Apelacionog suda, može se očekivati da će početak suđenja hrvatskim oficirima biti uskoro zakazan.
U odluci Apelacionog suda, saznaje "Politika", navodi se da je Viši sud „zauzeo pravilan stav kada je donio odluku da se postupak protiv četvorice hrvatskih oficira vodi u njihovom odsustvu” iz nekoliko razloga.
– Razlozi zbog kojih je opravdano donijeta ovakva odluka je činjenica da se nikome od okrivljenih za ovaj zločin nije sudilo ni u jednoj državi, ali i zato što je potrebno zaštititi interese porodice oštećenih. Takođe, odluka o suđenju u odsustvu je ispravna s obzirom na to da je smanjena mogućnost da se neposredno ispitaju svjedoci i pribave drugi dokazi usljed protoka vremena – konstatovao je, kako saznajemo, Apelacioni sud.
Suđenje četvorici hrvatskih pilota, podsjetimo, trebalo je da počne u decembru prošle godine, ali je bilo odloženo do daljeg jer nije bila donijeta odluka da se postupak protiv okrivljenih vodi u njihovom odsustvu.
U službenoj bilješci koja je sačinjena početkom februara prošle godine, nakon što su članovi KV (Članovi krivičnog veća za odlučivanje van glavnog pretresa) održali sjednicu na kojoj je trebalo da se donese odluka o tome da li će se okrivljenim hrvatskim oficirima suditi u odsustvu, navodilo se da je vijeće „donijelo jednoglasnu odluku da se spisi predmeta vrate postupajućem predsjedniku vijeća, za sada bez odluke o navedenom predlogu”.
Prijedlog za suđenje u odsustvu, kako je navedeno u pomenutoj bilješci, ponovo će se iznijeti na vijećanje nakon dobijanja odgovora Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske da li je postupalo po tri zamolnice koje su im poslali srpski pravosudni organi ili su okrivljenima uručeni pozivi za pripremno ročište i glavni pretres, koji su bili zakazani u oktobru, novembru i decembru prošle godine.
S obzirom na to da je hrvatsko Ministarstvo pravosuđa i uprave još u septembru 2022. godine saopštilo da neće postupati po zamolnicama koje su im poslali srpski pravosudni organi, suđenje hrvatskim oficirima bilo je još neizjesnije.
KV vijeće (Krivično vijeće za odlučivanje van glavnog pretresa) Višeg suda je, međutim, u avgustu ove godine donijelo rješenje da se okrivljenima sudi u odsustvu, koje je sada potvrdio i Apelacioni sud.
Optužnicom Tužilaštva za ratne zločine okrivljenima se na teret stavlja da su izvršili krivično djelo ratni zločini protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu, odnosno da su u akciji „Oluja” 7. i 8. avgusta 1995. naredili avionsko raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti, kod Bosanskog Petrovca, kao i u mjestu Svodna kod Bosanskog Novog, u Bosni i Hercegovini. U ovim napadima za sada je identifikovano 13 ubijenih osoba, od kojih je šestoro djece, kao i 24 ranjenih.
To je prva optužnica koja je podignuta za ratne zločine u akciji „Oluja”, koja je dogovorena na sastanku hrvatskog vojnog i državnog rukovodstva 31. jula 1995. godine u cilju protjerivanja srpskog stanovništva nakon poruke tadašnjeg predsjednika Hrvatske i vrhovnog vojnog komandanta Franje Tuđmana da Srbi treba da nestanu.
Okrivljenima se pripisuje da su, za vrijeme oružanog sukoba u Republici Hrvatskoj, nakon što je 31. jula 1995. godine na Brionima na sastanku vojnog i političkog rukovodstva RH odlučeno da se započne sa Vojnopolicijskom akcijom „Oluja” i napadne južni i sjeverni dio RSK s ciljem da se srpsko civilno stanovništvo prinudi da trajno napusti teritoriju na kojoj je do tada živjelo, naredili avionske napade na civilno stanovništvo.
Optužnica protiv hrvatskih oficira podignuta je poslije višegodišnjeg pretkrivičnog postupka i istrage koja je trajala oko godinu dana tokom kojih su prikupljeni mnogobrojni dokazi. U istrazi je korišćena dokumentacija i informacije koje je Tužilaštvo za ratne zločine pribavilo od Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, materijalni dokazi MUP-a Republike Srpske, zapisnici o uviđaju, foto-dokumentacija, iskazi svjedoka, medicinska i vještačenja vojne struke.