Ustavni sud Srpske odbacio veto Bošnjaka na izmjene Krivičnog zakonika

08.08.2023. 12:41
0
IZVOR: glassrpske.com

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je danas u Banjaluci da nema povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda u odredbama Zakona o izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Srpske, jer nema potrebne pravne argumentacije.

- Ustavni sud Repblike Srpske smatra da pravna argumentacija ne postoji u smislu relevantnih normi i garancija Ustava Srpske o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa konstitutivnih naroda, već podnosilac zahtjeva ukazuje na povredu državnih atributa BiH, kao i moguću povredu Ustava BiH - saopšteno je iz Ustavnog suda.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u julu Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim je propisano krivično djelo protiv časti i ugleda - kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika i javno izlaganje poruzi.

Ovaj  zakon kojem se protive novinari, brojne nevladine organizacije, opozicija, kao i mnogi drugi građani, s obzirom na to da je odbijen veto Bošnjaka trebalo bi da ide na potpisivanje predsjedniku Republike Srpske, nakon čega će  biti objavljen u Službenom glasniku  Srpske i stupiti na snagu i počeće njegova primjena.

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da je prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda u odluci o izboru člana Komisije za žalbe.

Piše: Marijana Miljić Bjelovuk

Komentari 0
Povezane vijesti
Usvojen veto: Želje Komšića i Bećirovića ostaju neispunjene Usvojen veto: Želje Komšića i Bećirovića ostaju neispunjene
Nije prihvaćen veto na Izborni zakon i Zakon o referendumu Nije prihvaćen veto na Izborni zakon i Zakon o referendumu
Za veto na klevetu nema dovoljno ruku, na potezu Ustavni sud Republike Srpske Za veto na klevetu nema dovoljno ruku, na potezu Ustavni sud Republike Srpske
Najčitanije
  • "Praštajte sinovi srpski"
    7h 47m
    7
  • Raspored bogosluženja za božićne praznike u hramovima u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    9h 27m
    4
  • Cijeli fudbalski tim je dao život za Republiku Srpsku: Loptu su zamijenili puškama, njihova priča je besmrtna
    7h 57m
    0
  • Istočno Novo Sarajevo: Doček pravoslavne Nove godine uz Slađanu Mandić i bend „Istureno odjeljenje“
    11h 36m
    7
  • Djeca Božića
    17h 44m
    1