Uticaj dojenja na razvoj lica i vilica

03.01.2025. 09:25
0
IZVOR: nezavisne.com

Pedijatri, ali i dječiji stomatolozi promovišu isključivo dojenje u prvih šest mjeseci i nastavak dojenja do kraja druge godine djetetovog života, ili koliko god  dugo i majka i beba to žele.

Majčino mlijeko je nutritivno savršena hrana za novorođenče i najbolje što mu se može ponuditi za dobar početak u životu. Majčino mlijeko, pored proteina, masti i ugljenih hidrata, sadrži mnogo antitijela, leukocita i hormona važnih za bebin imunitet, ali i kognitivni razvoj.

Dojenje je najbolji način za emocionalno povezivanje majke i djeteta zbog lučenja hormona oksitocina. Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčeta, dijabetesa, gojaznosti, upale uha, astme, alergija, gastrointestinalnih i drugih oboljenja kod bebe. Smanjuje rizik od raka dojke i jajnika kod majke.

Osim toga, dojenje je važno za pravilan razvoj lica, vilica i usne šupljine, za pravilan zagriz, disanje i gutanje. Na rast i razvoj lica i vilica jako utiču genetski, ali i okolni faktori. Dojenje utiče na mišiće za žvakanje i tako podstiče pravilan rast i razvoj lica i vilica, pravilne odnose između vilica i smanjuje rizik za razvoj ortodontskih nepravilnosti. Pokreti jezika prilikom sisanja dojke su važni za pravilno gutanje, položaj zuba i oblikovanje tvrdog nepca.

Kad je riječ o riziku za nastanak karijesa kod produženog noćnog dojenja, mišljenja su podijeljena. Majčino mlijeko sadrži laktozu, tj. mliječni šećer, koji je potencijalna hrana za kariogene bakterije. Međutim, smatra se da imunološki faktori iz mlijeka nadjačavaju ovaj rizik.

Većina istraživača se slaže oko toga da dojenje u prvoj godini života ima karijes-protektivni učinak. Nakon prve godine života, djeca konzumiraju različite vrste hrane i vrlo često slatkiše, sokove, grickalice i drugu kariogenu hranu. Iz tog razloga, teško je procijeniti rizik jer postoji puno faktora (prehrambene navike u toku dana, noćna hranjenja, oralna higijena itd.).

Noću je lučenje pljuvačke smanjeno i izostaje učinak samočišćenja usne šupljine. Generalno bi, sa stomatološkog stanovišta, bilo idealno da se bebi nakon svakog obroka, pa i noćnih podoja, operu zubi. Preporučuje se izbjegavati korištenje rafinisanih šećera do kraja druge godine života i početi s redovnim stomatološkim pregledima već nakon prvog rođendana.

Da ovo ne bi bio još jedan tekst koji naglašava samo dojenje, majke koje iz bilo kojeg razloga ne mogu/ne žele da doje svoje dijete - ne brinite. Nauka se potrudila da maksimalno imitira i sastav majčinog mlijeka, ali i same flašice, tačnije dude, koje dovode do normalnog razvoja vilica i lica. U tom slučaju je važno da saznate koje su dude najbolje, kako da znate da li je dobar hvat i pravilni pokreti jezika, usana i obraza i slično. Posavjetujte se sa pedijatrom i stomatologom da biste dobili potrebne informacije, pišu Nezavisne.

Komentari 0
Povezane vijesti
Možemo li da se prehladimo ako nismo toplo obučeni? Možemo li da se prehladimo ako nismo toplo obučeni?
Zašto vijesti izazivaju anksioznost i kako se spasiti? Zašto vijesti izazivaju anksioznost i kako se spasiti?
Majka ostavila bebu po rođenju u bolnici: Potrebne su mu osnovne stvari i namirnice Majka ostavila bebu po rođenju u bolnici: Potrebne su mu osnovne stvari i namirnice
Najčitanije
  • Običaji slavljenja Božića opstali vijekovima
    4h 36m
    0
  • Godišnjica smrti Nikole Tesle – gospodara munja, genija koji je osvijetlio svijet
    3h 36m
    0
  • Badnje veče proslavljeno ispred Hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Veljinama (FOTO)
    19h 36m
    0
  • Srpski Božić u Boki
    2h 22m
    0
  • Mir božiji – Hristos se rodi!
    6h 45m
    0