Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske umjesto dugotrajnog zatvora predviđena je kazna doživotnog zatvora. Ovaj nacrt bi se odnosio na najteža krivična djela u kojima su žrtve djeca, kao i za ubistva sudije, tužioca ili policajca na dužnosti, ubistva predstavnika najviših organa Srpske, terorizam ili uzimanje talaca sa smrtnim ishodom. Izmjene predviđaju i da se zahtjev za uslovni otpust može podnijeti tek nakon 25 godina kazne zatvora. Iz Ministarstva pravde poručuju da će izmjene Krivičnog zakona donijeti i oštrije kazne za druga teška krivična djela.
- Cilj izmjena i dopuna Krivičnog zakona koji je usvojen 2017. godine jeste da po uzoru na Republiku Srbiju - Tijanin zakon, uvedemo oštriju kaznenu politiku kada su u pitanju krivična djela protiv djece, kao i ostala nomenklatura u odnosu na set krivičnih djela - kaže Slobodan Zec, pomoćnik Ministra pravde Republike Srpske.
Pravnici smatraju da su i trenutne kazne, koje mogu iznositi i 45 godina zatvora, adekvatne i u skladu sa evropskim konvencijama. Ipak, dobra je ideja da se za najteža krivična djela poveća kaznena politika, poručuje advokat Darko Kremenović.
- Imali smo primjer u Srbiji kad su nedavno izmijenili zakon i donijeli tzv. Tijanin zakon, gdje se za najteža krivična djela propisuje doživotna kazna zatvora. To je svakako dobra ideja, mada je kod nas suštinski već i sada postojala kazna dugotrajnog zatvora koja predviđa do 45 godina zatvora. Svakako, ovo je faza koja se naziva nacrt i imaćemo priliu svakako da u javnoj i stručnoj raspravi nakon ovog nacrta da razgovaramo o konkretnijim rješenjima - kaže Darko Kremenović, predsjedik Zbora advokata Banjaluka u Advokatskoj komori Republike Srpske.
U Srbiji su prošle godine izglasane izmjene Krivičnog zakonika koje su, između ostalog, predvidjele doživotni zatvor za ubice djece, a na inicijativu porodice svirepo ubijene djevojčice Tijane Jurić.