Da odgovorni na funkcijama u BiH ne znaju šta im je posao pokazao je još jedan primjer, ovaj put raspodjela novca doznačenog od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u iznosu od 602,5 miliona maraka.
Različiti stavovi stižu iz Savjeta ministara BiH, entitetskih ministarstava i Centralne banke BiH, a svi su još 2016. godine potpisali dokument u kojem jasno stoji kako da se novac dijeli, piše portal Capital.
Iz Centralne banke BiH saopšteno je da je novac MMF-a doznačen na njihov račun i da će ga u skladu sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima, proslijediti na glavni račun Ministarstva finansija i trezora BiH.
Dodaju da će raspodjelu vršiti na bazi odgovarajuće instrukcije Ministarstva finansija i trezora BiH kao vlasnika računa.
Važeći akti, međutim, propisuju drugačije.
U Memorandumu o razumijevanju, koji su potpisali predstavnici Centralne banke BiH, Ministarstva finansija i trezora BiH, dva entitetska ministarstva finansija i Uprave za indirektno oporezivanje BiH jasno je definisana raspodjela novca.
- Za odobrena sredstva BiH od MMF-a, CBBiH vrši dalji transfer sredstava u domaćoj valuti na osnovu primljenih instrukcija Federalnog ministarstva finansija i Ministarstva finansija Republike Srpske - navedeno je.
Dodaje se da "Instrukciju za korišćenje sredstava sa podračuna dostavljaće CBBiH ministarstva finansija entiteta uz istovremeno dostavljanje iste i Ministartsvu finansija i trezora BiH".
I predsjećavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija, koji je potpisnik pomenutog memoranduma, rekao je za BHT da će se raspodjela vršiti po nalogu Ministarstva finansija i trezora BiH.
Iz Ministarstva finansija Republike Srpske skroz drugačiji stav, ranije je saopšteno da bi odluku o raspodjeli sredstava, koja nisu kreditna, nego se odnose na korištenje rezervi svih država članica MMF-a, trebao donijeti Fiskalni savjet BiH.
Podsjećamo, MMF je pomenuta sredstva BiH doznačio kroz opštu raspodjelu SDR-a zemljama članicama u proporciji sa njihovim učešćem u kapitalu MMF tj. kvotama.
Prethodna raspodjela SDR-a za BiH izvršena je 2009. godine, a proistekla je kao mjera za ublažavanje posljedica globalne finansijske i ekonomske krize.
Kao odgovor na najnoviju krizu uzrokovanu pandemijom kovida 19, Odbor guvernera MMF-a je 2. avgusta donio odluku o novoj alokaciji SDR-a koja je doznačena zemljama članicama MMF-a.
BiH će MMF-u za doznačeni iznos morati platiti naknadu od oko 302.000 KM.