Mnogi dječaci i djevojčice širom svijeta maštaju da jednog dana sjednu u kabinu ratnog vojnog vazduhoplova. Neki dočekaju tu priliku, neki se predomisle i nastave drugim putem, a naš sugrađanin, Paljanin, Milivoje Vukašinović je bio istrajan i dočekao je dan kada je postao pilot ratnog vojnog vazduhoplova, odnosno helikoptera.
Zvanično, na septembarskoj promociji oficira Vojne akademije Republike Srbije, tradicionalno, šapku u vazduh bacio je i naš Milivoje, koji je za portal Katera rekao da je ta promocija nešto o čemu svaki kadet mašta od samog dolaska na Akademiju.
Kada se pojavilo Vaše interesovanje za studiranje na Vojnoj akademiji i zbog čega ste odabrali poziv pilota?
Milivoje Vukašinović: Interesovanje za vazduhoplovstvo uopšte, a naročito za vojno vazduhoplovstvo kod mene se javilo još u srednjoj školi, dok je ljubav prema avionima i helikopterima, te letenju uopšteno jačala i ojačala tokom pet godina studiranja i obuke na Vojnoj akademiji. Pored svih prednosti i atraktivnosti letačkog poziva, privukle su me i druge stvari poput uslova školovanja i studiranja na Vojnoj akademiji, stečenog znanja i vještina koje se tokom studiranja na ovoj akademiji pružaju. Tu prvenstveno mislim da dosta praktičnih obuka i znanja, te nekih osobina za koje smatram da se steknu i izgrade tokom nekoliko godina provedenih u vojnom sistemu. Takođe, jako bitan faktor i velika prednost školovanja na Vojnoj akademiji je i obezbijeđen posao po završetku studija, što je danas jako važno.
Promocija oficira /foto: Privatna arhiva
Kakva iskustva nosite sa Vojne akademije i koliko ste zadovoljni stečenim znanjem?
Milivoje Vukašinović: Za Vojnu akademiju i period od pet godina provedenih tamo vežu me zaista lijepe uspomene, izuzetno životno iskustvo, mnogo stečenih vještina i znanja, kako stručnih,tako i životnih i mnogo vrijednih prijateljstava koja traju i poslije Akademije, i vjerovatno će trajati cijelog života.
Znanje koje se stekne na Akademiji je zaista adekvatno, jer te pripremi za obaveze i posao koji te čeka u jedinici u koju dođeš kao budućeg potporučnika. Ovdje prije svega mislim na praktične oblike obuke i znanja, vještina koja se steknu na Akademiji, a za koje smatram da su bitne, kako u mojoj vrsti posla, tako i u ostalim rodovima i službama Oružanih snaga. Naravno, treba biti svjestan i činjenice da poziv oficira, a pogotovo pilota, iziskuje neprestano usavršavanje i učenje, te stoga mogu da kažem da Akademija i znanje stečeno na njoj predstavlja dobru osnovu i temelj za sva dalja usavršavanja, kao i za uspješno obavljanje početnih oficirskih dužnosti.
Vojna akademija u Beogradu je ustanova sa dugom tradicijom od čak 170 godina postojanja, sa veoma dobrim i stručnim profesorima i saradnicima. Plan i program na ovoj visokoškolskoj ustanovi pruža širok spektar znanja, što se u pozivu pilota veoma traži. Završiti studije na fakultetu sa ovakvom tradicijom i istorijom danas je veoma respektabilno i nosi jednu posebnu „težinu“. Iskreno, kada je izašao konkurs za prijem kadeta, nisam mnogo razmišljao o drugim akademijama, prijavio sam se na ovu i prošao.
Kako izgleda prijemni ispit na Vojnoj akademiji i za šta se svaki kandidat mora spremiti?
Milivoje Vukašinović: Na prijemnom ispitu se traži znanje iz matematike i fizičke spremnosti, a kao kandidat za smjer Vojno vazduhoplovstvo pristupio sam ljekarskim pregledima na Vojno-medicinskoj akademiji u trajanju od pet dana. Tu se provjerava psihofizička sposobnost za letački poziv i ukoliko kandidat ispuni zahtjevane kriterijume, podliježe testu linearnog rasta ubrzanja ili, popularno rečeno, centrifugi, gdje se tijelo izlaže i do pet do pet i po puta većoj sili Zemljine teže. Prijemnom ispitu tu nije kraj, važno je proći i obuku skoka iz aviona sa padobranom, selektivnog letenja u trajanju od 10 sati na trenažno-školskom avionu, gdje se provjerava pilotova reakcija u vazduhu, motoričke sposobnosti, emocije koje se iskazuju tokom letenja i niz drugih parametara. Tek ukoliko se procijeni da kandidat posjeduje neophodni potencijal za nastavak školovanja kao budući pilot i ukoliko ispuni sve zahtijevane kriterijume, tek onda dobija status kadeta Vojne akademije, smijera Vojno vazduhoplovstvo. Iako zvuči dosta komplikovano i iako poziv vojnog pilota prati "fama", nije sve onako kako se priča.
Foto: privatna arhiva
Koliko je serija „Vojna akademija“, prema Vašem mišljenju, gledaocima približila stvarnu sliku studiranja i boravka na Akademiji?
Milivoje Vukašinović: Televizijska serija "Vojna akademija" je dobar primjer kako se studira i živi na istoimenoj visokoobrazovnoj ustanovi u Beogradu. Po meni, serija „Vojna akademija“ je dobar umjetnički projekat, koji je ostvario svoju „misiju“ , a to je da promoviše Akademiju, ljude koji tamo studiraju, kao i da zainteresuje mlade da upišu i studiraju na Vojnoj akademiji. Vojska je veoma važna, jer ona kod mladog čovjeka izgradi određeni nivo samodiscipline, odgovornosti, tačnosti, preciznosti, poštovanja određene hijerarhije i izvršavanje svojih obaveza.
Kako je izgledao Vaš prvi susret sa vojnim vazduhoplovom?
Milivoje Vukašinović: Prvi susret sa vojnim vazduhoplovom i prvi samostalni let je neopisiv osjećaj za svakog kadeta na odsjeku za Vojno vazduhoplovstvo. Prvi susret sa avionom i helikopterom sam imao tokom selektivnog letenja, na aerodromu „Pilot pukovnik Milenko Pavlović“ u Batajnici. Stvarno je bilo izuzetno gledati moćne mašine kako izvode najrazličitije akrobacije i letove prilikom svojih uvježbavanja, kako danju, tako i noću. Svi smo tada, očima uprtim u nebo, gledali te manevre i pitali se da li ćemo i mi možda nekada biti u mogućnosti da to doživimo.
Za upravljačkom palicom vojnog helikoptera /foto: privatna arhiva
Koja razlika je između letenja avionom i helikopterom, kojem od njih dajete veću prednost?
Milivoje Vukašinović: Letenje i avionom i helikopterom ima svoje prednosti i specifičnosti, a ja smatram i jedno i drugo izuzetnim doživljajem. Ja sam imao sreću da upravljam sa oba vazduhoplova, a osjećaj je bio nevjerovatan. Na Vojnoj akademiji postoji određeni plan letačke obuke i broj časova naleta koji kadeti moraju ispuniti, te on obuhvata različite razdjele obuke u različitim vremenskim uslovima, kao i danju i noću. Među pilotima postoji nepisano pravilo, da ono što znaš na zemlji za 5, gore u letu ćeš znati za 2 ili 3. Tako da svaki let iziskuje odličnu pripremu, ali uz dosta volje i truda, kao i uz pomoć nastavnika letenja, koji nam nesebično prenose veliko znanje, moguće je savladati tražene elemente u letu i napredovati u obuci.
Kakav je osjećaj bio kada ste završili Akademiju i kako ste se osjećali u tom trenutku?
Milivoje Vukašinović: Svečana promocija je nešto o čemu svaki kadet Vojne akademije mašta od samog dolaska na prijemni, pa do dana same promocije. Ove godine, usljed pandemije korona virusa, okolnosti su bile malo drugačije, te samim tim promocija nije održana ispred Narodne skupštine, kao što je to bila tradicija do sada, nego u krugu Vojne akademije, uz sve preventivne mjere, bez prisustva publike, porodica i prijatelja.
Iako u ovom obliku, promocija je, kako za mene,tako i za moje kolege, predstavljala događaj u kom su pomiješana osjećanja. S jedne strane, sreća zbog završetka same Akademije, ostvarenja dječačkog sna poslije dugih pet godina, ambicije vezane za buduću karijeru i usavršavanje, a s druge strane tuga zbog rastanka sa kolegama, „klasićima“ , s kojima si pet godina, skoro 24 sata u sedmici dijelio i dobro i zlo. Ipak, mislim da je u trenucima naleta aviona i čestitke pilota najmlađim kolegama ponos bio najizraženija emocija. Ponos zbog ispunjenog cilja, zbog ostvarenog dječačkog sna i završetka jedne važne životne cjeline.
Da li ste zadovoljni mjestom na kojem ste zasnovali radni odnos i kakve Vas obaveze i zadaci sada očekuju?
Milivoje Vukašinović: Zadovoljan sam mjestom na kojem sam zasnovao radni odnos, jedinicom u koju sam došao i starijim kolegama koji nesebično prenose znanje i nastavljaju da nas obučavaju i usmjeravaju. Poslije završetka Akademije, kao mladi oficiri potrebno je da se brzo uklopimo u jedinice, sistem i izvršavamo sve obaveze i dužnosti koje se od nas očekuju i pred nas postavljaju. Kada govorimo konkretno o letenju, postoji plan letačke obuke kroz koji prolazimo, nastavljamo da se usavršavamo i stavljamo se u funkciju i na raspolaganje Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Biografija:
Milivoje Vukašinović je rođen 1994. godine u Palama, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Obrazovanje na Vojnoj akademiji u Beogradu započeo je 2015. godine, a završio pet godina kasnije i stekao čin potporučnik. Radni odnos zasnovao je u Oružanim snagama BiH na mjestu pilota vojnog helikoptera u 2. Helikopterskom skvadronu u kasarni Rajlovac.
Razgovarao: Miljan Rašević