Oštećena srca mogu bukvalno biti zakrpljena da bi bolje radila, kažu istraživači koji su ostvarili revolucionaran napredak za ljude sa razvijenom srčanom insuficijencijom.
Srčana insuficijencija pogađa više od 64 miliona ljudi širom svijeta, sa uzrocima koji uključuju srčane napade, visok krvni pritisak i koronarnu arterijsku bolest. Za transplantacije srca nema dovoljno organa, dok su vještačke srčane pumpe skupe i dolaze sa visokom stopom komplikacija.
Naučnici sad vjeruju da su ostvarili veliki napredak stvorivši implantabilne zakrpe koje mogu pomoći kontrakcijama srca.
Kako izgleda mišić sa zakrpama
Naučnici iz Univerzitetskog medicinskog centra u Getingenu kažu:
„Prvi put imamo laboratorijski proizveden biološki transplantat sa potencijalom da stabilizuje i ojača srčani mišić“.
Zakrpe su napravljene od ćelija uzetih iz krvi i „reprogramiranih“ da funkcionišu kao matične ćelije, koje mogu da se razviju u bilo koji tip ćelija u tijelu.
U ovom slučaju, ćelije su pretvorene u ćelije srčanog mišića i vezivnog tkiva. Ubačene su u kolagenski gel i uzgojene u specijalnom kalupu prije nego što se dobijene šestostrane zakrpe prikače, u nizovima, za membranu. Za ljude je ova membrana velika oko 5x10 centimetara.
Mišić u zakrpama ima karakteristike srca starog samo četiri do osam godina. Pacijentima sa srčanom insuficijencijom implantiramo mlad mišić, kažu naučnici.
Zakrpe predstavljaju važan napredak jer direktno ubrizgavanje ćelija srčanog mišića u srce može dovesti do rasta tumora ili razvoja nepravilnih kontrakcija, što može biti smrtonosno.
Naučnici su testirali zakrpe kod zdravih rezus makakija – bez neregularnih kontrakcija, formiranja tumora, ili smrti ili bolesti povezanih sa zakrpama.
Izučavajući srca životinja do šest mjeseci nakon što su zakrpe implantirane, naučnici su otkrili jačanje srčanog zida – u razmjerama zavisnim od broja zakrpa.
Kojim pacijentima je namijenjeno
Zakrpe su takođe testirane kod majmuna sa oboljenjem sličnim hroničnoj srčanoj insuficijenciji. Otkriveni su znaci poboljšane funkcije srca, poput veće sposobnosti srčanog zida za kontrakcije.
Hirurški zahvat je manje invazivan nego u slučaju transplantacije srca. Koncept je vrlo jasan – možete zakrpiti srce gdje god je oštećeno, prenio je "Gardijan".