Оштећена срца могу буквално бити закрпљена да би боље радила, кажу истраживачи који су остварили револуционаран напредак за људе са развијеном срчаном инсуфицијенцијом.
Срчана инсуфицијенција погађа више од 64 милиона људи широм свијета, са узроцима који укључују срчане нападе, висок крвни притисак и коронарну артеријску болест. За трансплантације срца нема довољно органа, док су вјештачке срчане пумпе скупе и долазе са високом стопом компликација.
Научници сад вјерују да су остварили велики напредак створивши имплантабилне закрпе које могу помоћи контракцијама срца.
Како изгледа мишић са закрпама
Научници из Универзитетског медицинског центра у Гетингену кажу:
„Први пут имамо лабораторијски произведен биолошки трансплантат са потенцијалом да стабилизује и ојача срчани мишић“.
Закрпе су направљене од ћелија узетих из крви и „репрограмираних“ да функционишу као матичне ћелије, које могу да се развију у било који тип ћелија у тијелу.
У овом случају, ћелије су претворене у ћелије срчаног мишића и везивног ткива. Убачене су у колагенски гел и узгојене у специјалном калупу прије него што се добијене шестостране закрпе прикаче, у низовима, за мембрану. За људе је ова мембрана велика око 5x10 центиметара.
Мишић у закрпама има карактеристике срца старог само четири до осам година. Пацијентима са срчаном инсуфицијенцијом имплантирамо млад мишић, кажу научници.
Закрпе представљају важан напредак јер директно убризгавање ћелија срчаног мишића у срце може довести до раста тумора или развоја неправилних контракција, што може бити смртоносно.
Научници су тестирали закрпе код здравих резус макакија – без нерегуларних контракција, формирања тумора, или смрти или болести повезаних са закрпама.
Изучавајући срца животиња до шест мјесеци након што су закрпе имплантиране, научници су открили јачање срчаног зида – у размјерама зависним од броја закрпа.
Којим пацијентима је намијењено
Закрпе су такође тестиране код мајмуна са обољењем сличним хроничној срчаној инсуфицијенцији. Откривени су знаци побољшане функције срца, попут веће способности срчаног зида за контракције.
Хируршки захват је мање инвазиван него у случају трансплантације срца. Концепт је врло јасан – можете закрпити срце гдје год је оштећено, пренио је "Гардијан".