Закрпа за оштећена срца: Револуционарно откриће научника за људе са срчаном маном

05.02.2025. 09:49
0
ИЗВОР: sputnikportal.rs

Оштећена срца могу буквално бити закрпљена да би боље радила, кажу истраживачи који су остварили револуционаран напредак за људе са развијеном срчаном инсуфицијенцијом.

Срчана инсуфицијенција погађа више од 64 милиона људи широм свијета, са узроцима који укључују срчане нападе, висок крвни притисак и коронарну артеријску болест. За трансплантације срца нема довољно органа, док су вјештачке срчане пумпе скупе и долазе са високом стопом компликација.

Научници сад вјерују да су остварили велики напредак створивши имплантабилне закрпе које могу помоћи контракцијама срца.

Како изгледа мишић са закрпама

Научници из Универзитетског медицинског центра у Гетингену кажу:

„Први пут имамо лабораторијски произведен биолошки трансплантат са потенцијалом да стабилизује и ојача срчани мишић“.

Закрпе су направљене од ћелија узетих из крви и „репрограмираних“ да функционишу као матичне ћелије, које могу да се развију у било који тип ћелија у тијелу.

У овом случају, ћелије су претворене у ћелије срчаног мишића и везивног ткива. Убачене су у колагенски гел и узгојене у специјалном калупу прије него што се добијене шестостране закрпе прикаче, у низовима, за мембрану. За људе је ова мембрана велика око 5x10 центиметара.

Мишић у закрпама има карактеристике срца старог само четири до осам година. Пацијентима са срчаном инсуфицијенцијом имплантирамо млад мишић, кажу научници.

Закрпе представљају важан напредак јер директно убризгавање ћелија срчаног мишића у срце може довести до раста тумора или развоја неправилних контракција, што може бити смртоносно.

Научници су тестирали закрпе код здравих резус макакија – без нерегуларних контракција, формирања тумора, или смрти или болести повезаних са закрпама.

Изучавајући срца животиња до шест мјесеци након што су закрпе имплантиране, научници су открили јачање срчаног зида – у размјерама зависним од броја закрпа.

Којим пацијентима је намијењено

Закрпе су такође тестиране код мајмуна са обољењем сличним хроничној срчаној инсуфицијенцији. Откривени су знаци побољшане функције срца, попут веће способности срчаног зида за контракције.

 

Метод је затим примијењен у случају 46-годишње жене са узнапредовалом срчаном инсуфицијенцијом. Закрпе су направљене од донорских ћелија и пришивене за пулсирајуће срце путем минимално инвазивне операције.

 

 

Три мјесеца касније, пацијенткињи – која је остала стабилна – трансплантирано је срце, што је истраживачима омогућило да анализирају уклоњени орган. Закрпе су опстале и развило се снабдијевање крвљу.

 

 

Иако употреба донорских ћелија значи да је потребна имуносупресија, истраживачи кажу да би било превише скупо и да би требало превише времена да се закрпе направе од ћелија пацијента са ургентном потребом. Донорске ћелије такође омогућавају већ спремне закрпе и боље безбједносно тестирање.

 

 

Потребно је три до шест мјесеци да се виде терапеутски ефекти закрпа, што значи да можда нису погодне за све пацијенте. Ипак, 15 пацијената је већ добило закрпе. Текуће клиничко испитивање ће показати да ли су ови инжењерски имплантати поправили функцију срца.

 

 

Циљ није нужно да се замијени трансплантација срца. То је нови третман за пацијенте који добијају палијативну његу и чија смртност је 50 одсто у року од 12 мјесеци.

 

 

Неопходан је даљи рад, нарочито због тога што ћелије срчаног мишића у закрпама нису потпуно развијене, а успостављање протока крви је споро.

 

Хируршки захват је мање инвазиван него у случају трансплантације срца. Концепт је врло јасан – можете закрпити срце гдје год је оштећено, пренио је "Гардијан".

Коментари 0
Повезане вијести
Промоција књиге ''Србослови'' у Источном Новом Сарајеву Промоција књиге ''Србослови'' у Источном Новом Сарајеву
Није утврђена веза између мобилних телефона и рака мозга Није утврђена веза између мобилних телефона и рака мозга
Превише времена пред телевизором повећава ризик од деменције Превише времена пред телевизором повећава ризик од деменције
Најчитаније
  • Божовић: Источно Сарајево и Источна Илиџа су створили Републику Српску
    14h 48m
    9
  • Пријаве за бесплатну седмодневну бањску рехабилитацију од 5. до 18. фебруара
    23h 33m
    2
  • Одобрена средства за пут Фоча - Шћепан Поље и унапређење здравствене заштите
    21h 20m
    3
  • Да ли сте спремни да се придружите бојкоту трговинских ланаца због превисоких цијена?
    3h 11m
    11
  • На Палама пронађен украдени "голф 2"
    2h 53m
    0