Zaposleni u institucijama BiH protestuju zbog plate

20.09.2021. 13:38
0
IZVOR: SRNA

Samostalni sindikat državnih službenika i zaposlenih u institucijama BiH održao je protest ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu zbog neusvajanja budžeta institucija BiH i nepotpisivanja kolektivnog ugovora.

Predsjednik Samostalnog sindikata Salih Karčić rekao je da je još prije dvije godine Savjetu ministara dostavljen kolektivni ugovor, ali da se niko nije izjasnio o tome, kao i da ne postoji komunikacija sa poslodavcem.

-Da imamo kolektivni ugovor, ne bi se pričalo o budžetu, jer bi bili obavezni da ga usvoje- rekao je Karčić.

On kaže da im je nepotpisivanjem kolektivnog ugovora "ugrožena egzistencija", te dodaje da je osnovica za obračun plate koja iznosi 475 KM "diskriminišuća".

Karčić je naveo da zaposleni u zajedničkim institucijama u BiH već 10 godina nemaju nikakvog povećanja plata.

-Na nivou entiteta plate su povećane i u ovih 10 godina je napravljena velika razlika između zemlje i entiteta- istakao je Karčić.

On je dodao da će protesti biti organizovani "sve dok se situacija ne poboljša".

Komentari 0
Povezane vijesti
Počela druga hitna sjednica o izmjenama Zakona o platama u institucijama BiH Počela druga hitna sjednica o izmjenama Zakona o platama u institucijama BiH
Koliko će koštati proslava Božića u institucijama BiH? Koliko će koštati proslava Božića u institucijama BiH?
Da li u Srpskoj još važi zakon o "vanustavnim" institucijama BiH? Da li u Srpskoj još važi zakon o "vanustavnim" institucijama BiH?
Najčitanije
  • Večeras promocija knjige „Uvijek prvi“ u Kulturnom centru Pale
    15h 54m
    0
  • Promovisano devet doktora nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu (FOTO)
    11h 54m
    1
  • Predavanje Muharema Bazdulja sutra u Galeriji „Žarko Vidović“
    12h 59m
    0
  • Danas potpisivanje Memoranduma o dokumentovanju stradanja Srba u Istočnom Sarajevu
    15h 48m
    1
  • KMF „Jahorina“ poražen u finalu, Kojić uputio čestitku za odličnu sezonu
    15h 29m
    0