Muzej Republike Srpske pokrenuće inicijativu da se kuća braće Hadživukovića, stara više od dva vijeka, u nekadašnjoj Srpskoj Varoši u Foči, sa predmetima koje posjeduje, zaštiti i sačuva, jer se radi o dragocjenom kulturnom nasljeđu, ne samo ove lokalne zajednice, nego i Republike Srpske, naveli su predstavnici Muzeja koji su danas posjetili ovu kuću.
U kući Hadživukovića, koja je kompleks od nekoliko objekata sa avlijom i drvenom kapijom, živi Mira Jelić, unuka Nika Hadživukovića, jednog od braće, i godinama brine o ovom istorijskom blagu, koje svjedoči o specifičnom stilu gradnje iz turskog perioda, te o nekadašnjem životu srpskih građanskih porodica.
Sobe sa starim kredencima i krevetima, djevojački drveni sanduci Mirine babe i prababe u duborezu, odjeća iz tog vremena, uz veliki broj požutjelih fotografija i vrijednih dokumenata, među kojima i plaketa "Prosvjete" iz 1905. godine, čiji su utemeljivači bili Hadživukovići, samo su neke od starina muzejske vrijednosti koje čuva kuća trgovačke porodice Hadživuković.
Posebnu vrijednost imaju i neobična ikona Isusa Hrista donesena iz Venecije, zatim značka fočanskog Trezvenjaškog društva "Pobratimstvo" iz 1893, trgovačka vaga iz dućana, metalna zdjela u kojoj se iz Varoši trgovcima nosio ručak u čaršiju, porodični pečat sa inicijalima SSHV - sinovi Sima Hadživukovića, đedov dugački drveni čibuk...
Muzejski savjetnik, etnolog Muzeja Republike Srpske Danijela Đukanović navodi da im je bila čast da budu Mirini gosti i da se upoznaju o kulturnom nasljeđu koje se čuva u ovoj kući.
- Nasljeđe, i materijalno i nematerijalno, koje smo vidjeli, pokazuje dug istorijski period značajne fočanske porodice, ne samo fočanske, već porodice značajne za Republiku Srpsku. Smatramo da je veoma važno da materijal koji se nalazi u kući Hadživukovića bude zaštićen, konzerviran i predstavljen i dostupan javnosti onako kako treba da bude predstavljeno kulturno nasljeđe koje zaslužuje takvu pažnju - istakla je Đukanovićeva.
Ona dodaje da je potrebno i da kuća bude rekonstruisana.
- Naš Zavod za zaštitu spomenika kulture vjerovatno će posebno obratiti pažnju na kuću koju će restaurirati i dovesti u stanje kakvo treba da bude, jer to je naše kulturno nasljeđe, ne samo opštine Foča, nego Republike Srpske, koje svi zajedno treba da njegujemo, štitimo, sačuvamo i ostavimo budućim pokoljenjima. Ovo je naš prvi dolazak iz Muzeja Republike Srpske, a za koji mjesec ponovo ćemo da dođemo i da pokrenemo incijativu da naše nasljeđe u Foči bude zaštićeno - rekla je Đukanovićeva.
Da bi se moglo ući u proces zaštite ovog kulturnog blaga, koje ima više vlasnika, biće potrebno regulisati imovinsko-pravne odnose, a zamisao je da kuća Hadživukovića bude depadans, osnosno odjeljenje fočanskog Muzeja.
Savjetnik konzervator i restaurator u Muzeje Republike Srpske Dragana Radoja kaže da Mira Jelić posjeduje izuzetnu baštinu.
Ona je predložila da Jelićeva pokloni Muzeju Stare Hercegovine u Foči ono što je od predmeta u njenom vlasništvu da bi se pravno omogućila konzervacija i restauracija tog dijela pokretnog nasljeđa koje čuva ova kuća.
- Mira, između ostalog, posjeduje i izuzetne tekstilne predmete, koji su u ovom slučaju za mene važni. Složili smo se da po hitnom postupku predmete kojima ona raspolaže pokloni Muzeju u Foči kako bismo mogli dalje nesmetano da tražimo sredstva i radimo na zaštiti, konzervaciji i restauraciji, a samim tim i izlaganju i daljoj publikaciji materijala - pojasnila je Radoja.
Dolazak muzejskih radnika iz Banjaluke obradovao je Miru Jelić, čija je životna želja da ova kuća sa svim svojim blagom bude očuvana.
- U suštini kuća nije mnogo propala. Pojedine stvari treba popraviti u jednoj i drugoj sobi, sanirati vlagu. Koliko sam god imala mogućnosti i novca, popravljala sam redovno. Krov je prije četiri godine čitav sređen, a sad više nemam mogućnosti. Gdje god je curilo popravljeno je, ali pojedine grede i letve bi trebalo zamijeniti. Kuća je stara više od 200 godina i na pojedinim mjestima je propala - navela je Jelićeva.
Predstavnici Muzeja Republike Srpske, koji su sa kustosom-istoričarem Muzeja Stare Hercegovine Dankom Mihajlovićem u Srpskoj Varoši obišli i kuću Grujičića, koja takođe posjeduje bogatu riznicu, u narednom periodu i zvanično će uputiti dopise fočanskom muzeju i lokalnoj upravi da bi se ušlo u proces zaštite.
Ovaj dio Foče je na privremenoj listi nacionalnih spomenika BiH pod nazivom "Ambijentalna cjelina Ćerezluk", po imenu susjedne četvrti, koje je vremenom preovladalo i potisnulo naziv Srpska Varoš.