Zbog neizdavanja fiskalnih računa naplaćeno preko 2 miliona KM kazni

20.01.2020. 19:56
0
IZVOR: ATV

Dva miliona 365 000 KM. Toliko su iznosile kazne poslodavcima za neizdavanje fiskalnih računa prošle godine. Inspektori Poreske uprave kažanjavali su po novim pravilima i kaznama, koje se kreću i do 16.000 KM po prekršaju. U kontrolu su otišli čak 3.654 puta, a u 1.600 slučajeva su utvrđene nepravilnosti. 

- Privremena mjera zabrane obavljanja djelatnosti izrečena je u 371 slučaju u periodu od od 15 do 30 dana. Kazne su izmjenama Zakona o fiskalnim kasama povećane s tim što je ostavljena mogućnost u roku od 72 dana ako se ispalti taj iznos da se ne izriče privremena mjera zabrane obavljanja djelatnosti u periodu od 15 do 30 dana - kaže direktor poreske uprave Republike Srpske, Goran Maričić.

Najveći broj kontrola izvršili su inspektori u Banjaluci, s obzirom da se radi o najvećem gradu u Srpskoj. Utvđeno je 400 nepravilnosti, a zatvoreno je 104 objekta. Iz Unije udruženja poslodavaca kažu da je najvažnije da se Srpska izbori sa sivom ekonomijom. Nadu polažu u novi sistem fiskalizacije po kojem bi Poreska uprava dobijala podatke o svakom računu pojedinačno u vrijeme kada se on plaća. Sada ti podaci stižu zbirno i tek na kraju dana. 

- Nadamo se da će Vlada kroz novi fiskalni sistem koji planira nabaviti u toku ove godine i kroz pojačanje aktivnosti Poreske uprave i Inspektorata napraviti bolji rezultat s obzirom da je 50 odsto neispravnih kontrola stvarno previše - kaže Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
OFF

Ugostitelji sa kojima smo razgovarali su oprezni. Više im se, kažu, isplati da izdaju fiskalni račun, nego da plaćaju kaznu.. 

- Mi izdajemo stalno fiskalne račune. Susretali smo se, inspektori rade svoj posao korektno, kontrole su obavljali i mogu da kažem da podržavamo tu kampanju i borbu protiv sive ekonomije - kaže Aleksandar Topić, kafe bar "Zenit".

- Tu su, rade svoj posao. Bili su ovdje nekoliko puta. Uglavnom kontrole. Mi izdajemo račune i borimo se protiv sive ekonomije - kaže Mirko Ožegović, roštiljnica "Strahinja".

Maksimalna kazna za pravna lica je 16.000 KM, dok minimalna iznosi 8.000 KM. Kada su preduzetnici u pitanju, kazne iznose od 4.000 do 8.000 KM, dok će se odgovorno lice u pravnom licu kažnjavati u iznosu od dvije do četiri hiljade maraka. Ako se kazna ne plati na vrijeme, tačnije u roku od tri dana, poslovni objekat će biti zatvoren na mjesec dana. U slučaju da se isti prekršaj ponovi u toku godinu dana, kazna je duplo veća i u novcu i u broju dana zabrane rada.

Komentari 0
Povezane vijesti
PURS istražuje 21 osobu zbog imovine u inostranstvu PURS istražuje 21 osobu zbog imovine u inostranstvu
Licitacija zaplijenjene robe: Na dobošu od pila do farbi za kosu Licitacija zaplijenjene robe: Na dobošu od pila do farbi za kosu
U BiH dokaze o plaćenim računima treba čuvati i do deset godina U BiH dokaze o plaćenim računima treba čuvati i do deset godina
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    19h 13m
    1
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    17h 14m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    21h 24m
    10
  • Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
    19h 48m
    1
  • Aleksandar Vuković i Lana Bjelica najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2024. godinu
    16h 30m
    0