"Zdravica" osvaja region

31.08.2019. 10:29
0
IZVOR: SRNA

Travarica "Zdravica", koju proizvodi Fočak Bojan Matović, a koja sadrži ljekovite trave ubrane na obroncima Nacionalnog parka "Sutjeska", sve je traženiji proizvod među kupcima širom regiona. 

Fočanski eliksir, koji se priprema godinu dana i zaslađuje prirodnim medom, osvojio je srebrnu medalju na nedavnom Festivalu žestokih pića "Žestival" u Užicu. 

Bojanova tinktura od 37 ljekovitih trava našla se među više od stotinu vrsta rakija iz različitih krajeva Srbije, Crne Gore i BiH i svojim kvalitetom drugu godinu uzastopno osvojila visoke ocjene stručnog žirija u kategoriji destilerija. 

-Ove godine bila je jaka konkurencija. Među 132 uzorka rakije, koja su ocjenjivali poznati stručnjaci, osvojio sam srebrnu medalju. Ovo mi mnogo znači jer se širom regiona prepoznaje kvalitet fočanske„“Zdravice“- kaže Matović. 

On se prije pet godina odvažio da pravi travaricu iz velike ljubavi prema prirodi i zdravom načinu spremanja hrane i napitaka. 

U međuvremenu, rasla je potražnja, a time i proizvodnja rakije, pa je od ove godine domaća radinost prerasla u Poljoprivrednu zadrugu "Matović", koja se bavi proizvodnjom alkoholnog i destilovanog pića. 

-Trenutni kapacitet zadruge je 1.000 litara godišnje, a cilj nam je da dogodine proširimo proizvodnju na više hiljada litara. Kupaca ima sa svih strana - i van Srpske i Srbije. Mnogo ih je iz inostranstva. Najviše je naših ljudi koji tamo žive i koji se uvijek vraćaju da kupe ili naruče još- navodi Matović. 

On ističe da je "Zdravica" odlična za imunitet i čišćenje organizma, a da posebno dobro dejstvo ima na disajne i organe za varenje, te da je zbog takvih ljekovitih svojstava sve traženija. 

Ovih dana sprema se za novi proizvodni proces. 

-Očekujem da mi stigne grožđe iz Makedonije, da se lageruje, a zatim ispeče rakija. Trave i ljekovito bilje su već spremni, pa idemo u novu proizvodnju i sezonu- poručuje Matović. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Boriša Starović: Legenda Medicinskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Boriša Starović: Legenda Medicinskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu
Fočaci odbranili Bjelavu: Odbijen zahtjev za izgradnju MHE Fočaci odbranili Bjelavu: Odbijen zahtjev za izgradnju MHE
Studentsko hodočašće iz Foče u Ostrog sve brojnije Studentsko hodočašće iz Foče u Ostrog sve brojnije
Najčitanije
  • Sarajevsko-romanijski korpus - sami protiv svih (FOTO)
    7h 0m
    10
  • Opasna zarazna bolest u Sarajevu!
    9h 5m
    5
  • Sonja i Marko nakon višedecenijeske borbe dobili potomstvo
    21h 12m
    0
  • JU SŠC „Istočna Ilidža“: Nastasja Ješić – učenik generacije
    22h 5m
    1
  • SRD Željeznica izvršilo poribljavanje voda kojima gazduje
    7h 3m
    1