Žene čine više od polovine od ukupnog broja ubijenih

08.11.2023. 15:58
0
IZVOR: srna.rs

U Republici Srpskoj u proteklih pet godina ubijeno je 17 žena, a više od 50 odsto od ukupnog broja ubijenih lica su žene koje su usmrtili njihovi sadašnji ili bivši partneri, odnosno supružnici, istaknuto je na današnjoj konferenciji "Kako spriječiti femicid" u organizaciji Džender centra Srpske.

Direktor Džender centra Mirjana Lukač istakla je da je sve veći broj žena koje su ubili supružnici, bivši partneri i ostali članovi porodice.

Lukačeva je podsjetila da je definicija femicida unesena u Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Republici Srpskoj.

- Prema Krivičnom zakoniku Srpske, kazne za teško ubistvo su od 10 do 25 godina. Došlo je vrijeme da se sankcije koje postoje u zakonu instrumentalizuju i da se kazne nasilnici - rekla je Lukačeva novinarima u Banjaluci.

Predstavnik UN vomen misije u BiH Džo En Bišop ukazala je da je femicid problem sa kojim se suočavaju sve zemlje u svijetu i kao ilustraciju navela da na svakih pet časova jednu ženu ubije njen partner.

- Prema podacima za 2021. godinu, 45.000 žena i djevojaka u svijetu ubili su intimni partneri. To znači da na svakih pet časova jednu ženu ili djevojku ubije njen partner - navela je Bišopova.

Ona je ocijenila da jačanje zakonodastva predstavlja efikasan način borbe i sprečavanja femicida.

Prema njenim riječima, Vlada, ministarstva i Džender centar u Republici Srpskoj rade efikasno na izmjenama i dopunama relevantnih zakona kako bi ojačali borbu i sprečavanje nasilja nad ženama.

- Republika Srpska je preuzela vodeću ulogu s obzirom na činjenicu da sprovodi veoma napredne reforme u ovoj oblasti, a sve kako bi postigla snažnu usklađenost sa Istanbulskom konvencijom - naglasila je Bišopova, te dodala da oni koji su počinioci trebaju odgovarati u potpunosti i da im se izreknu odgovarajuće sankcije.

Specijalni pedagog u Centru za socijalni rad Derventa Marija Mrđa kaže da je nasilje u porodici sve češće u društvu, kao i da se centri za socijalni rad danas suočavaju sa velikim brojem izazova i poteškoća.

Mrđa je podsjetila da se, kada je riječ o nasilju u porodici, prate zakonski propisi, što podrazumijeva prijavu centrima za socijalni rad i policiju, uz pružanje sigurnosti samoj žrtvi.

- U Dereventi se 2021. godine desio slučaj femicida, kada je muškarac ubio ženu i bilo je suđenje, a radilo se o čovjeku sa određenim psihičkim poteškoćama. Dobio je zatvorsku kaznu - istakla je Mrđa, naglasivši da je neophodno i da se ohrabre same žrtve da prijave nasilje.

Učesnici današnje konferenciji su i predstavnici Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka i Ministartsva unutrašnjih poslova Republike Srpske, te banjalučkog Fakulteta političkih nauka.

Komentari 0
Povezane vijesti
Industrija tekstila, kože i obuće na koljenima Industrija tekstila, kože i obuće na koljenima
Još 20 "vihora" putuje u Emirate Još 20 "vihora" putuje u Emirate
Zasijalo brdo u Republici Srpskoj: Nikla srpsko-ruska svetinja – novo srce Sergijeve vaseljene Zasijalo brdo u Republici Srpskoj: Nikla srpsko-ruska svetinja – novo srce Sergijeve vaseljene
Najčitanije
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    17h 50m
    0
  • Dušanov zakonik danas puni 676 godina
    4h 53m
    6
  • Nestanak Boža Lopatića: Civilna zaštita Istočnog Starog Grada organizovala opsežnu potragu
    20h 24m
    3
  • Ispred škole "Sveti Sava" pojačano prisustvo policije zbog prijeteće poruke
    5h 28m
    2
  • Mihajlo Bukvić – Učenik generacije Srednje škole „28. juni”
    18h 0m
    3