Žene čine više od polovine od ukupnog broja ubijenih

08.11.2023. 15:58
0
IZVOR: srna.rs

U Republici Srpskoj u proteklih pet godina ubijeno je 17 žena, a više od 50 odsto od ukupnog broja ubijenih lica su žene koje su usmrtili njihovi sadašnji ili bivši partneri, odnosno supružnici, istaknuto je na današnjoj konferenciji "Kako spriječiti femicid" u organizaciji Džender centra Srpske.

Direktor Džender centra Mirjana Lukač istakla je da je sve veći broj žena koje su ubili supružnici, bivši partneri i ostali članovi porodice.

Lukačeva je podsjetila da je definicija femicida unesena u Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Republici Srpskoj.

- Prema Krivičnom zakoniku Srpske, kazne za teško ubistvo su od 10 do 25 godina. Došlo je vrijeme da se sankcije koje postoje u zakonu instrumentalizuju i da se kazne nasilnici - rekla je Lukačeva novinarima u Banjaluci.

Predstavnik UN vomen misije u BiH Džo En Bišop ukazala je da je femicid problem sa kojim se suočavaju sve zemlje u svijetu i kao ilustraciju navela da na svakih pet časova jednu ženu ubije njen partner.

- Prema podacima za 2021. godinu, 45.000 žena i djevojaka u svijetu ubili su intimni partneri. To znači da na svakih pet časova jednu ženu ili djevojku ubije njen partner - navela je Bišopova.

Ona je ocijenila da jačanje zakonodastva predstavlja efikasan način borbe i sprečavanja femicida.

Prema njenim riječima, Vlada, ministarstva i Džender centar u Republici Srpskoj rade efikasno na izmjenama i dopunama relevantnih zakona kako bi ojačali borbu i sprečavanje nasilja nad ženama.

- Republika Srpska je preuzela vodeću ulogu s obzirom na činjenicu da sprovodi veoma napredne reforme u ovoj oblasti, a sve kako bi postigla snažnu usklađenost sa Istanbulskom konvencijom - naglasila je Bišopova, te dodala da oni koji su počinioci trebaju odgovarati u potpunosti i da im se izreknu odgovarajuće sankcije.

Specijalni pedagog u Centru za socijalni rad Derventa Marija Mrđa kaže da je nasilje u porodici sve češće u društvu, kao i da se centri za socijalni rad danas suočavaju sa velikim brojem izazova i poteškoća.

Mrđa je podsjetila da se, kada je riječ o nasilju u porodici, prate zakonski propisi, što podrazumijeva prijavu centrima za socijalni rad i policiju, uz pružanje sigurnosti samoj žrtvi.

- U Dereventi se 2021. godine desio slučaj femicida, kada je muškarac ubio ženu i bilo je suđenje, a radilo se o čovjeku sa određenim psihičkim poteškoćama. Dobio je zatvorsku kaznu - istakla je Mrđa, naglasivši da je neophodno i da se ohrabre same žrtve da prijave nasilje.

Učesnici današnje konferenciji su i predstavnici Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka i Ministartsva unutrašnjih poslova Republike Srpske, te banjalučkog Fakulteta političkih nauka.

Komentari 0
Povezane vijesti
Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina Na koliko teritorije Srpske "vreba" opasnost od mina
Počela isplata dodataka za mart Počela isplata dodataka za mart
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    21h 22m
    1
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    19h 23m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    23h 33m
    10
  • Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
    21h 57m
    1
  • Teška nezgoda u Sarajevu, ima povrijeđenih
    2h 37m
    0