Жене чине више од половине од укупног броја убијених

08.11.2023. 15:58
0
ИЗВОР: srna.rs

У Републици Српској у протеклих пет година убијено је 17 жена, а више од 50 одсто од укупног броја убијених лица су жене које су усмртили њихови садашњи или бивши партнери, односно супружници, истакнуто је на данашњој конференцији "Како спријечити фемицид" у организацији Џендер центра Српске.

Директор Џендер центра Мирјана Лукач истакла је да је све већи број жена које су убили супружници, бивши партнери и остали чланови породице.

Лукачева је подсјетила да је дефиниција фемицида унесена у Нацрт закона о заштити од насиља у породици и насиља према женама у Републици Српској.

- Према Кривичном законику Српске, казне за тешко убиство су од 10 до 25 година. Дошло је вријеме да се санкције које постоје у закону инструментализују и да се казне насилници - рекла је Лукачева новинарима у Бањалуци.

Представник УН вомен мисије у БиХ Џо Ен Бишоп указала је да је фемицид проблем са којим се суочавају све земље у свијету и као илустрацију навела да на сваких пет часова једну жену убије њен партнер.

- Према подацима за 2021. годину, 45.000 жена и дјевојака у свијету убили су интимни партнери. То значи да на сваких пет часова једну жену или дјевојку убије њен партнер - навела је Бишопова.

Она је оцијенила да јачање законодаства представља ефикасан начин борбе и спречавања фемицида.

Према њеним ријечима, Влада, министарства и Џендер центар у Републици Српској раде ефикасно на измјенама и допунама релевантних закона како би ојачали борбу и спречавање насиља над женама.

- Република Српска је преузела водећу улогу с обзиром на чињеницу да спроводи веома напредне реформе у овој области, а све како би постигла снажну усклађеност са Истанбулском конвенцијом - нагласила је Бишопова, те додала да они који су починиоци требају одговарати у потпуности и да им се изрекну одговарајуће санкције.

Специјални педагог у Центру за социјални рад Дервента Марија Мрђа каже да је насиље у породици све чешће у друштву, као и да се центри за социјални рад данас суочавају са великим бројем изазова и потешкоћа.

Мрђа је подсјетила да се, када је ријеч о насиљу у породици, прате законски прописи, што подразумијева пријаву центрима за социјални рад и полицију, уз пружање сигурности самој жртви.

- У Деревенти се 2021. године десио случај фемицида, када је мушкарац убио жену и било је суђење, а радило се о човјеку са одређеним психичким потешкоћама. Добио је затворску казну - истакла је Мрђа, нагласивши да је неопходно и да се охрабре саме жртве да пријаве насиље.

Учесници данашње конференцији су и представници Окружног јавног тужилаштва Бањалука и Министартсва унутрашњих послова Републике Српске, те бањалучког Факултета политичких наука.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    21h 42m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    12h 1m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    18h 45m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    14h 12m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    17h 49m
    1