ЛИЧНОСТ ДАНА: ИВО АНДРИЋ – 126 година од рођења великана

09.10.2018. 12:52
0
ИЗВОР: Танјуг

едини добитник Нобелове награде са простора бивше Југославије писац и дипломата Иво Андрић рођен је на данашњи дан 1892. године у Травнику у породици Антуна Андрића и Катарине Пејић.

Основну школу завршио је у Вишеграду, а Велику гимназију, најстарију босанско-херцеговачку средњу школу, у Сарајеву.

У октобру 1912. започиње студије у Загребу, одакле одлази у Беч, где слуша предавања из историје, филозофије и књижевности. Због слабих плућа и честих здравствених проблема, ускоро напушта Аустрију и наставља студије у Кракову у Пољској.

Андрић је као гимназијалац био припадник покрета “Млада Босна” и борац за ослобођење јужнословенских народа из Аустроугарске монархије.

Затечен Првим свјетским ратом, убрзо напушта студије, вративши се у Сплит, гдје га полиција хапси и одводи у тамницу – прво у Шибеник, а затим у Марибор, након чега му је одређен кућни притвор у Овчареву, из ког прелази у Зеницу.

Студије је завршио у Грацу. У јуну 1924. године одбранио је докторску тезу “О развоју духовног живота у Босни под утицајем турске владавине”, а двије године касније постао је ванредни члан Српске краљевске академије у Београду. Њен редовни члан био је од 1939. године.

Андрић је иза себе оставио богат књижевни опус. Своју књижевну каријеру започео је као пјесник – први књижевни рад, пјесму “У сумрак”, објавио је 1911. у “Босанској вили”. Током боравка у мариборској тамници интензивно пише прозу, а 1918. следи дјело “Еx Понто”.

После Првог свјетског рата Андрић се запослио у Министарству спољних послова у Београду. Служба га је у раној фази одвела у посланства у Ватикану, Трсту, Букурешту, Грацу.

Радио је у дипломатској служби Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а затим Краљевине Југославије, и у Риму, Марсељу, Паризу, Бриселу, Женеви, Мадриду и Берлину.

То је период плодног литерарног стваралаштва и тада објављује збирку пјесама у прози “Немири” и приповијетке “Ћоркан и Швабица”, “Мустафа Маџар”, “Љубав у касаби”, “Мост на Жепи”, “Јелена, жена које нема”.

Уочи Другог свјетског рата – 1939. године, због несагласја са политиком власти у Београду, напустио је амбасадорско место у Берлину, вратио се у Београд и посветио писању.

Књижевну величину и признање у свету Андрићу је донео прозни опус: романи “Травничка хроника”, “На Дрини ћуприја” и “Госпођица”, настали 1945. године, као и роман “Проклета авлија” из 1954. године.

За роман “На Дрини ћуприја” писац је крајем 1961. године добио Нобелову награду за књижевност. Андрић је први и до сада једини писац са југословенских простора који је одликован тим највишим књижевним признањем.

Иво Андрић је умро на Војномедицинској академији у Београду 13. марта 1975. године. Сахрањен је у Алеји великана на београдском Новом гробљу.

У часу смрти имао је непуне 83 године, а у Андрићевој биљежници је остао запис: “Помисао на смрт изазива, већ сама по себи, код човјека страх. А код књижевника и сваког ‘јавног радника’ долази уз то још и одвратност од глупих и неискрених некролога који нас чекају”.

На основу тестаментарне воље писца, 1976. године основана је Задужбина Иве Андрића, која и данас води бригу о пишчевој књижевној баштини. Задужбина сваке године додјељује Андрићеву награду за најбољу приповетку или збирку прича написану на српском језику.

Коментари 0
Повезане вијести
Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини нобеловац Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини ноб...
Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића
Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО) Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО)
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    22h 41m
    15
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    20h 50m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    17h 56m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    23h 4m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    19h 42m
    0