ЛИЧНОСТ ДАНА: Иво Андрић – 131 година од рођења великана

09.10.2023. 08:49
0
ИЗВОР: srna.rs

На данашњи дан 1892. године у Травнику је рођен нобеловац Иво Андрић, чији су романи и приповјетке обиљежили епоху.

Дјетињство је провео у Вишеграду, гдје је завршио основну школу. Андрић је 1903. године уписао сарајевску Велику гимназију /Прву гимназију, најстарију средњу школу у БиХ/.

За вријеме гимназијских дана, почиње да пише поезију и 1911. године у "Босанској вили" објављује своју прву пјесму "У сумрак".

Као гимназијалац, Андрић је био ватрени поборник интегралног југословенства, припадник покрета "Млада Босна" и страствени борац за ослобођење јужнословенских народа од Аустроугарске монархије.

Након завршене средње школе, Андрић је студирао књижевност и историју у Загребу, Бечу, Кракову и Грацу, гдје је и докторирао историју са тезом "Развој духовног живота у Босни под утицајем турске владавине". Био је члан Српске академије наука и умјетности.

У Првом свјетском рату хапшен је и интерниран, а између два свјетска рата био је амбасадор Југославије у Берлину.

У младости је писао пјесме - "Екс понто", "Немири", "Лирика". Његова најпознатија дјела су романи "На Дрини ћуприја", "Травничка хроника", "Госпођица", "Проклета авлија" и "Омер-паша Латас" /недовршен/.

Андрић је написао и низ приповиједака - "Немирна година", "Жеђ", "Јелена, жена које нема", "Знакови поред пута", "Кућа на осами", путописи и скице "Стазе, лица, предели" и бројне друге.

Нобелов комитет 1961. године додјељује Андрићу Нобелову награду за књижевност "за епску снагу којом је обликовао теме и приказао судбине људи током историје своје земље".

Бесједом "О причи и причању" 10. децембра 1961. захвалио је на признању, а новчану награду у износу од милион долара поклонио је за развој библиотекарства у БиХ.

Након смрти супруге Милице 1968. године, Андрић настоји да своје друштвене активности сведе на најмању могућу мјеру, много чита и мало пише. Здравље га полако издаје и он често борави у болницама и бањама на лијечењу.

Андрић је умро 13. марта 1975. године на Војномедицинској академији у Београду. Сахрањен је на Новом гробљу у Алеји заслужних грађана.

У част овом великом писцу, режисер Емир Кустурица је на ушћу ријека Дрине и Рзава у Вишеграду изградио Андрићград.

Андрићград, чији је Кустурица идејни творац, је град и културни центар, а за посјетиоце је отворен 2012. године.

Изграђен је од камена и у њему се налази педесетак објеката, међу којима су и Андрићев институт, модерни биоскоп, зграда Градске управе и Академије лијепих умјетности, тргови, црква, стари хан, дућани. На централном тргу је подигнут споменик Иви Андрићу.

Коментари 0
Повезане вијести
Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини нобеловац Андрићеви знакови поред књига: Шта пише на маргинама страница које је читао наш једини ноб...
Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића Почиње обиљежавање пола вијека од смрти Иве Андрића
Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО) Мистериозна смрт Драге Димитријевић Митрићевић и дан данас није расвијетљена (ФОТО)
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    3h 14m
    11
  • Лице дошло у просторије Сипе и тамо се предало
    22h 31m
    0
  • Син дипломате међу нападачима на српске ђаке у Сарајеву!?
    19h 24m
    3
  • Интерпол одбио да распише црвену потјерницу за Додиком и Стевандићем
    17h 18m
    18
  • Додик се вратио у Републику Српску
    18h 46m
    8