Личност дана: Лаза Лазаревић - изузетан приповједач и љекар

13.05.2020. 09:01
0
ИЗВОР: СРНА

Српски писац и љекар Лаза Лазаревић (1851-1891), један од најбољих српских реалиста, рођен је на данашњи дан 1851. године.

Права је завршио у Београду, а медицину у Берлину.

Лазаревић је написао само девет приповједака, од којих је "Швабица" остала у фрагментима.

Мада је имао патријархалне погледе на живот, његове сажете приповијетке, са веома снажном унутрашњом драматиком, имају класичну вриједност.

Преводио је руске писце Николаја Черњишевског, Николаја Гогоља и Алексеја Писемског, те француског писца Ежена Сркриба.

Као љекар учествовао је у организацији санитета у Србији и објавио 54 рада у стручним медицинским часописима, од којих неки имају изузетан значај.

Остала дјела Лазе Лазаревића су: "Први пут с оцем на јутрење", "Све ће то народ позлатити", "Ветар", "На бунару", "Школска икона", "Он зна све", "У добри час хајдуци" и "Вертер".

Специјална болница за психијатријске болести у Београду названа је у његову част "Др Лаза Лазаревић".

Коментари 0
Повезане вијести
Стојан Јанковић - опјевани јунак из Равних Котара Стојан Јанковић - опјевани јунак из Равних Котара
На данашњи дан умро Петар I Карађорђевић, српски краљ и херој На данашњи дан умро Петар I Карађорђевић, српски краљ и херој
На данашњи дан 1929. умро Арчибалд Рајс - велики пријатељ Србије На данашњи дан 1929. умро Арчибалд Рајс - велики пријатељ Србије
Најчитаније
  • Станко Лопатић – Понос Романије
    13h 53m
    2
  • Фирма „Браћа Марјановић“ запошљава
    7h 56m
  • У четвртак исплата једнократне помоћи за пензионере
    10h 38m
    2
  • Други велики квиз на отвореном вечерас у Палама
    4h 43m
    1
  • Катерини приједлози књига за ову седмицу
    48m
    0