Љетна школа за гимназијалце у М:тел-у

18.07.2022. 13:58
0
ИЗВОР: katera.news

Успјешна сарадња М:тел-а са Гимназијом из Бањалуке траје дуги низ година, а кроз разнолике активности и подршку коју компанија пружа средњошколцима који се интересују за савремене ИКТ технологије. 

Трудећи се да учествује у што више активности са професорима и ученицима у смислу рада на унапређењу наставних планова и програма, интерактивних предавања и радионица, компанија М:тел је по други пут, реализовала и љетну школу за надарене ученике које занимају савремене технологије и системи.

- Поносни смо на чињеницу да су ови надарени ученици управо одабрали нас, и да иако је почео љетни распуст, своје вријеме уложе да стичу нова знања - наводе из компаније М:тел.

Љетна школа за гимназијалце реализована је од 7. до 13. јула ове године, а ученици предвођени професорицом Марином Маринковић су свакодневно имали прилику да са ментором из компаније Сашом Салапуром, главним инжењером за планирање, развој и изградњу сервиса и сервисних система, упознају М:тел и науче прегршт нових ствари.

Ученици су се током трајања љетне школе упознали са теоријском позадином и принципима на којима почивају ИоТ рјешења и сервиси, те стекли и практично искуство у раду са свим елементима који чине ИоТ екосистем. Конкретније, упознали су се са архитектуром, елементима и функционисањем LoRaWAN мреже коју је имплементирала компанија М:тел и представља једну од најчешће кориштених инфраструктурних рјешења за развој SmartCity и других ИоТ сервиса у свијету.

Поред овога, ученици су имали прилику да раде са различитим верзијама Raspberry Pi и Arduino микро-контролера и њиховим развојним окружењима, те са великим бројем сензора и уређаја који чине „најистуренији дио“ ИоТ екосистема (сензори за мјерење температуре и влажност ваздуха, влажност тла, ИР сензори запрека, ПИР сензор покрета, ГПС сензор, ГСМ сензор, серво мотор, корачни мотор, релеји, ЛЦД екрани, РТЦ цлоцк итд).

На крају, ученици су се упознали са принципима и могућностима кориштења различитих веб сервера на којима могу поставити експерименталне ИоТ системе и тако наставити да се самостално баве истраживањем, тестирањем и развојем својих рјешења и сервиса из домена интернет ствари.

Овакви примјери из праксе, одличан су начин да компаније, већ у средњошколској доби, заинтересују талентоване ученике за области којим се баве, али и да отворе своја врата образовним установама, како би ученичко знање добило и веома важан практични дио. 

Коментари за ову вијест су искључени.
Повезане вијести
1 КМ за нову шансу – позовите 1411 и пружите подршку Сигурним кућама! 1 КМ за нову шансу – позовите 1411 и пружите подршку Сигурним кућама!
Изабери врхунски Galaxy AI уређај са вриједним поклоном! Изабери врхунски Galaxy AI уређај са вриједним поклоном!
Рачун на мејл, ваш мали допринос очувању природе Рачун на мејл, ваш мали допринос очувању природе
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    10h 30m
    8
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    23h 10m
    4
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    6h 37m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    3h 0m
    5
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    10h 4m
    4