Босна и Херцеговина и даље каска за регионом што се тиче вакцинације становништва. Колико домаћи политичари нису у стању да се побрину за своје грађане показује и чињеница да су претходних дана многи из БиХ масовно ишли да се вакцинишу у Србију.
Гдје је политичарима нестао осећај за одговорност?
Новинар Слађан Томић, након што је оцијенио да у БиХ неће скоро примити вакцину, ишао је у Београд да се вакцинише путем система еУправе.
– Ухваћени у неспособности и поражени политиком Александра Вучића, лидери владајућих странака, али и опозиционих, шире дезинформације или пласирају тезе да није патриотски вакцинисати се у Србији. Очигледно да је патриотизам остати у БиХ и умријети од посљедица ковид 19 – каже Томић.
Он истиче да је мало савјесних и моралних политичара, који подносе оставке.
– Ти људи су опљачкали овај народ, осиромашили и затупили. Откуд њима савјест и помисао да поднесу оставку? Не, то се неће десити – категоричан је Томић.
Бањалучки новинар Елвир Падаловић каже да одлазак у Србију по вакцине види као борбу појединца за спасавањем сопственог живота, а пораз државе.
– Више од фотографија редова за вакцине мени је потресније ћутање властодржаца из БиХ у вези с овим. Дакле, они нису у стању ни рећи, “опростите”, “извините, дајемо све од себе”, него ћуте на чињеницу да им се грађани, који су их бирали, вакцинишу у другој држави. Србији свака част на овој могућности – каже Падаловић.
Напомиње да у овом моменту БиХ не располаже подацима колико људи жели да се вакцинише, тако да је тешко говорити о неким претпоставкама када ће све бити завршено.
– Моје прогнозе су да ми у овој години сигурно нећемо успјети вакцинисати грађане који то желе, осим ако се не деси неко чудо – процјењује Падаловић.
Додаје да су се органи у БиХ касно укључили у процес набавке вакцина.
– Искључиво ослањање на ковакс механизам је био погрешан потез, а треба напоменути да смо ми те вакцине платили, то није донација. Требало је давно кренути у паралелне процедуре набавки на било који начин, ванредно. Савјет министара БиХ је требао, а и сви остали нивои, бити у сталном засједању док вакцине не обезбједе. Ту нема оклијевања, нема стајања- каже Падаловић.
Сматра да одговорност јесте на политичарима, али да би грађани требали бити ти који ће их позвати на то.
– Република Српска је до сада комерцијално набавила 42 .000 доза, а требало је 400.000 до краја марта. Плус стигло је око 14.000 из ковакса. Негдје кочи. Федерација БиХ, осим донираних, има само неколико хиљада из ковакса, остале процедуре су им пропале. Сада је ситуација таква да је тешко доћи до вакцине, јер је завладала општа грамзивост и похлепа. Политичари јесу криви, али и грађани који их не терете ни за шта – рекао је Падаловић за SrpskaInfo.
У свакој нормалној земљи неко би давно поднио оставку кад би држава била у ситуацији у којој је БиХ. Међутим, код нас то правило не важи.
Сматра ово политичка аналитичарка Тања Топић, која каже да се овдје одговорност подноси само лидеру партије, умјесто народу.
– Ми на овим просторима не познајемо ријеч одговорност у политичком понашању. Она у јавном дискурсу звучи као мртво слово на папиру. Већина политичара никоме не подноси рачуне осим шефу партије – каже Топићева.
Грађани, иако огорчени, не предузимају ништа.
– Ово су ствари гдје треба да се захтијева оставка одговорних људи, а не прећутно да прелазимо преко тога. Не тражимо оставке од одговорних политичара, али зато сједамо у ауто и идемо у Србију да бисмо се вакцинисали. Прилично смо егоистични, јер нико не гледа опште добро и јавни интерес – оцјењује Топићева.
Она зато поставља питање да ли ће грађани казнити политичаре за сав овај јад кроз који су прошли протеклих годину дана.
– Ми имамо често прилике гдје грађани могу казнити политичаре и позвати их на одговорност на изборима, али до сада то нису никада учинили. Кратка памет грађана, брзо све забораве, као да се није десило и онда ће опет рећи „добро је преживјели смо“ – наводи Топићева.
Истиче да грађани и политичари на исту ствар гледају из двије различите перспективе.
– Политичари су направили свој свијет, у којем су они најбољи, најпаметнији, гледају свој лични интерес, не маре за обичног смртника. Како нису навикли ни за шта да сносе одговорност њима не паде на памет да поднесу оставку. Колико само имамо јавних предузећа која су уништена, а не знамо ниједног директора да је поднио оставку из моралних разлога, јер је опет партијски суд пресудио да он буде на челу те фирме, макар се урушила она и у физичком смислу – објашњава Топићева.
Босна и Херцеговина једина у свијету има 13 министарстава здравства – једно у Републици Српској, једно у Брчко Дистрикту, једно у Федерацији БиХ и по једно у сваком од десет кантона у Федерацији БиХ. У свакој другој држави након афере као што је „Респиратори“, због чега се терети и премијер федералног ентитета Фадил Новалић, давно би неко поднио оставку да је на његовом мјесту.
Напримјер, министар здравља Јордана поднио је оставку након што је најмање шест пацијената преминуло у једној болници у одјељењу за ковид 19, због недостатка кисеоника. Словачки министар здравља је почетком марта поднио оставку због кризе око набавке руских вакцина.
Чешки министар рада Петр Крчал је поднио оставку 2018. године, јер се показало да је плагирао дијелове дипломског рада. Један посланик словеначког парламента поднио је оставку пошто је украо сендвич из радње у Љубљани, јер га је, како је рекао, особље игнорисало. Чилеански министар културе Маурицио Рохас поднио је оставку послије критика због три године старог коментара о Музеју људских права.
Челница Шведске академије, престижног тијела које додјељује Нобелову награду за књижевност, поднијела је оставку након критика на рачун те институције због лоше вођене истраге о непримјерном понашању мужа једне од чланица ове организације.
Код нас, и када би се тражили одговорни, не би се знало ко су, јер се већ одавно не зна „ко пије, а ко плаћа“.