"Mајке су дjецу вадиле из гробова": Потресно свjедочење о протjеривању Срба из Сарајева

23.02.2025. 10:35
6
ИЗВОР: novosti.rs

Егзодус сарајевских Срба, њих око 150.000, који се десио крајем фебруара и почетком марта 1996. године, остао је једна од најпотреснијих слика модерне историје српског народа. Херојски бранећи своја огњишта током рата, Срби су, иако побjедници на бојном пољу, били принуђени да напусте Сарајево, подносећи највећу жртву у стварању Републике Српске.

Напуштајући одбрањене општине и насеља Српског Сарајева - Грбавицу, Неџариће, Илиџу, Илијаш, Хаџиће, Вогошћу, Рајловац и околна села, Срби су у избjегличким колонама, кроз снежне олује, остављали своје домове, њиве, воћњаке и вjековна огњишта. Егзодус сарајевских Срба зато остаје трајна рана и свjедочанство историје, као и симбол борбе за очување идентитета и слободе. Јадранка Регоје, професор у пензији, са болом се за "Новости" присjетила најтежих дана у животу.

- Кад је у Дејтону договорен мир, сви смо ту вијест са радошћу дочекали. Нас, сарајевске Србе, у тој радости је као нож посјекла вијест да је Сарајево "дато муслиманима". Не желећи да своју и будућност своје дјеце спутавају и ограничавају неслободом и потчињеношћу, Срби у страшном егзодусу напуштају своја вјековна станишта и крећу у потпуну неизвјесност.

Наша саговорница додаје и да је као супруга борца ВРС и мајка троје деце била уплашена пред питањима гдје ће, шта их чека, како даље...

- Јежим се при помисли на мајке, супруге, дјецу који су тих дана из гробова, из те свете, крвљу натопљене српске земље, вадили посмртне остатке својих најдражих да их не оставе душманима. Пред том језом и ужасом, нисам имала право на сузе - додаје саговорница.

Требало је много храбрости, али и физичке снаге да колона невољника који су били и ожалошћени и ратом напаћени, крене ка непознатом.

- А ето, смогли смо ту снагу, иселили смо све што смо могли, испразнили своје куће и станове, школе, установе, фабрике. Што смо могли понијети, понијели смо. Али, немерљиво је то према вриједности онога што смо оставили. А оставили смо огромно богатство, и материјално и духовно. Данас, 29 година након фебруарског егзодуса могу да кажем да је био то страшан, али једини исправан пут - завршава болну исповијест професор Јадранка Регоје.

Међународна заједница, предвођена високим представником Карлом Билтом и његовим замјеником Михаелом Штајнером, покушала је да увјери Србе да остану, дијеливши летке са стиховима Алексе Шантића "Остајте овде". Но, истовремено, тадашњи муслимански лидер Алија Изетбеговић путем медија поручио је да ће "сваки Србин који је носио пушку бити изведен пред суд". То је значило да би, осим жена и дјеце, готово сви Срби завршили у затворима. Током егзодуса, бројна предузећа, образовне и културне установе пресељене су на територију Републике Српске.

Фабрике и фирме попут "Техничког ремонтног завода" из Хаџића, "Интала" из Илијаша, "Орла" из Рајловца и "Фамоса" из Храснице, пронашли су нови дом у Братунцу, Милићима, Бијељини и Лукавици. Исто се догодило са школама и факултетима - образовне институције из Новог Сарајева и Илиџе пресељене су у дијелове Српског Сарајева који су припали Републици Српској. Сарајевско-романијска регија дала је огроман допринос у рату - српски борци су одбранили домове од 35 непријатељских офанзива. Више од 4.000 бораца дало је животе, око 3.500 их је рањено, а око 1.000 сахрањено на војничком гробљу "Нови Зејтинлик" на Сокоцу. Ово војничко спомен-гробље основано је након потписивања Дејтонског споразума о миру у БиХ. Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, поводом обележавања 29 година од егзодуса, истакао је немерљив допринос сарајевских Срба у стварању Републике Српске.

- Њихова жртва омогућила је развој и напредак. Они су показали да могу да граде нове општине и градове. Њихов долазак у друге дијелове Републике Српске дао је допринос напретку и учинио да Српска данас изгледа другачије - рекао је Ћосић.

Коментари 6
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 13:10
    Nemojte onda nikako silaziti u grad,ni radi posla ni kupovine.
  • Generic placeholder image
    Tamo neko 23.02.2025. 12:44
    Ex Sarajlija nece on tamo gdje ga ti saljes nego se domrcinio kao I mnogi drugi poput njega u Srpsko Sarajevo zajedno sa svojom mrznjom jer nema casti ni dostojanstva ni morala.
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 12:28
    Treba biti objektivan i reći istinu.Bilo pa prošlo.Vrijeđanje i psovke su znak nemoći,gluposti i odsustva osnovne kulture.Mogu i ja biti jako bezobrazan,napisati svašta ali to nije moj način komunikacije.
    Ono što je bilo prije 30 godina nek se ne ponovi nikom.
  • Generic placeholder image
    Ex Sarajlija 23.02.2025. 12:04
    Naravno da nismo htjeli ostati pod poturičkom kamom od koje smo se odbranili 1992. godine, jebem li ti mater balijsku! Ajde mrš na Avaz!
  • Generic placeholder image
    krkan 23.02.2025. 11:42
    zločinče lojavi i ubico!!!
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 11:08
    Niko ih nije protjerao.Protjerani ne nose namještaj i mrtve.
    To što oni nisu HTJELI ostati je drugi par opanka.
Повезане вијести
Ужас код Жепча: Ранио супружнике и њиховог сина, па пронађен мртав у шуми Ужас код Жепча: Ранио супружнике и њиховог сина, па пронађен мртав у шуми
Предложене измјене закона: Насљедницима породичне пензије дозволити запослење Предложене измјене закона: Насљедницима породичне пензије дозволити запослење
Убиство у Палама Убиство у Палама
Најчитаније
  • Како су Копривице вратиле мошти Светог Харалампија у манастир Морачу
    3h 35m
    3
  • Детаљи убиства у Палама
    19h 55m
    1
  • Ухапшен због убиства оца
    6h 52m
    3
  • Убиство у Палама
    23h 10m
    0
  • Ужас код Жепча: Ранио супружнике и њиховог сина, па пронађен мртав у шуми
    3h 42m
    0