"Majke su djecu vadile iz grobova": Potresno svjedočenje o protjerivanju Srba iz Sarajeva

23.02.2025. 10:35
6
IZVOR: novosti.rs

Egzodus sarajevskih Srba, njih oko 150.000, koji se desio krajem februara i početkom marta 1996. godine, ostao je jedna od najpotresnijih slika moderne istorije srpskog naroda. Herojski braneći svoja ognjišta tokom rata, Srbi su, iako pobjednici na bojnom polju, bili prinuđeni da napuste Sarajevo, podnoseći najveću žrtvu u stvaranju Republike Srpske.

Napuštajući odbranjene opštine i naselja Srpskog Sarajeva - Grbavicu, Nedžariće, Ilidžu, Ilijaš, Hadžiće, Vogošću, Rajlovac i okolna sela, Srbi su u izbjegličkim kolonama, kroz snežne oluje, ostavljali svoje domove, njive, voćnjake i vjekovna ognjišta. Egzodus sarajevskih Srba zato ostaje trajna rana i svjedočanstvo istorije, kao i simbol borbe za očuvanje identiteta i slobode. Jadranka Regoje, profesor u penziji, sa bolom se za "Novosti" prisjetila najtežih dana u životu.

- Kad je u Dejtonu dogovoren mir, svi smo tu vijest sa radošću dočekali. Nas, sarajevske Srbe, u toj radosti je kao nož posjekla vijest da je Sarajevo "dato muslimanima". Ne želeći da svoju i budućnost svoje djece sputavaju i ograničavaju neslobodom i potčinjenošću, Srbi u strašnom egzodusu napuštaju svoja vjekovna staništa i kreću u potpunu neizvjesnost.

Naša sagovornica dodaje i da je kao supruga borca VRS i majka troje dece bila uplašena pred pitanjima gdje će, šta ih čeka, kako dalje...

- Ježim se pri pomisli na majke, supruge, djecu koji su tih dana iz grobova, iz te svete, krvlju natopljene srpske zemlje, vadili posmrtne ostatke svojih najdražih da ih ne ostave dušmanima. Pred tom jezom i užasom, nisam imala pravo na suze - dodaje sagovornica.

Trebalo je mnogo hrabrosti, ali i fizičke snage da kolona nevoljnika koji su bili i ožalošćeni i ratom napaćeni, krene ka nepoznatom.

- A eto, smogli smo tu snagu, iselili smo sve što smo mogli, ispraznili svoje kuće i stanove, škole, ustanove, fabrike. Što smo mogli ponijeti, ponijeli smo. Ali, nemerljivo je to prema vrijednosti onoga što smo ostavili. A ostavili smo ogromno bogatstvo, i materijalno i duhovno. Danas, 29 godina nakon februarskog egzodusa mogu da kažem da je bio to strašan, ali jedini ispravan put - završava bolnu ispovijest profesor Jadranka Regoje.

Međunarodna zajednica, predvođena visokim predstavnikom Karlom Biltom i njegovim zamjenikom Mihaelom Štajnerom, pokušala je da uvjeri Srbe da ostanu, dijelivši letke sa stihovima Alekse Šantića "Ostajte ovde". No, istovremeno, tadašnji muslimanski lider Alija Izetbegović putem medija poručio je da će "svaki Srbin koji je nosio pušku biti izveden pred sud". To je značilo da bi, osim žena i djece, gotovo svi Srbi završili u zatvorima. Tokom egzodusa, brojna preduzeća, obrazovne i kulturne ustanove preseljene su na teritoriju Republike Srpske.

Fabrike i firme poput "Tehničkog remontnog zavoda" iz Hadžića, "Intala" iz Ilijaša, "Orla" iz Rajlovca i "Famosa" iz Hrasnice, pronašli su novi dom u Bratuncu, Milićima, Bijeljini i Lukavici. Isto se dogodilo sa školama i fakultetima - obrazovne institucije iz Novog Sarajeva i Ilidže preseljene su u dijelove Srpskog Sarajeva koji su pripali Republici Srpskoj. Sarajevsko-romanijska regija dala je ogroman doprinos u ratu - srpski borci su odbranili domove od 35 neprijateljskih ofanziva. Više od 4.000 boraca dalo je živote, oko 3.500 ih je ranjeno, a oko 1.000 sahranjeno na vojničkom groblju "Novi Zejtinlik" na Sokocu. Ovo vojničko spomen-groblje osnovano je nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma o miru u BiH. Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, povodom obeležavanja 29 godina od egzodusa, istakao je nemerljiv doprinos sarajevskih Srba u stvaranju Republike Srpske.

- Njihova žrtva omogućila je razvoj i napredak. Oni su pokazali da mogu da grade nove opštine i gradove. Njihov dolazak u druge dijelove Republike Srpske dao je doprinos napretku i učinio da Srpska danas izgleda drugačije - rekao je Ćosić.

Komentari 6
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 13:10
    Nemojte onda nikako silaziti u grad,ni radi posla ni kupovine.
  • Generic placeholder image
    Tamo neko 23.02.2025. 12:44
    Ex Sarajlija nece on tamo gdje ga ti saljes nego se domrcinio kao I mnogi drugi poput njega u Srpsko Sarajevo zajedno sa svojom mrznjom jer nema casti ni dostojanstva ni morala.
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 12:28
    Treba biti objektivan i reći istinu.Bilo pa prošlo.Vrijeđanje i psovke su znak nemoći,gluposti i odsustva osnovne kulture.Mogu i ja biti jako bezobrazan,napisati svašta ali to nije moj način komunikacije.
    Ono što je bilo prije 30 godina nek se ne ponovi nikom.
  • Generic placeholder image
    Ex Sarajlija 23.02.2025. 12:04
    Naravno da nismo htjeli ostati pod poturičkom kamom od koje smo se odbranili 1992. godine, jebem li ti mater balijsku! Ajde mrš na Avaz!
  • Generic placeholder image
    krkan 23.02.2025. 11:42
    zločinče lojavi i ubico!!!
  • Generic placeholder image
    Realista 23.02.2025. 11:08
    Niko ih nije protjerao.Protjerani ne nose namještaj i mrtve.
    To što oni nisu HTJELI ostati je drugi par opanka.
Povezane vijesti
Užas kod Žepča: Ranio supružnike i njihovog sina, pa pronađen mrtav u šumi Užas kod Žepča: Ranio supružnike i njihovog sina, pa pronađen mrtav u šumi
Predložene izmjene zakona: Nasljednicima porodične penzije dozvoliti zaposlenje Predložene izmjene zakona: Nasljednicima porodične penzije dozvoliti zaposlenje
Ubistvo u Palama Ubistvo u Palama
Najčitanije
  • Kako su Koprivice vratile mošti Svetog Haralampija u manastir Moraču
    4h 3m
    3
  • Detalji ubistva u Palama
    20h 23m
    1
  • Uhapšen zbog ubistva oca
    7h 20m
    4
  • Ubistvo u Palama
    23h 38m
    0
  • Užas kod Žepča: Ranio supružnike i njihovog sina, pa pronađen mrtav u šumi
    4h 10m
    0